Ders Notları

Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde duyu organlarımızın sağlığını korumak için yapılması gerekenler şunlardır ;

 1. Duyu organlarımız sayesinde çevremizde gerçekleşen olayları hissederiz.
 2. Duyu organlarımızın sağlığı için düzenli aralıklarla banyo yapmalı ,
 3. banyodan sonra kulak temizliğine dikkat etmeli
 4. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeli
 5. TV, bilgisayar gibi cihazları aşırı bir şekilde kullanarak gözlerimize zarar vermemeliyiz.

Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Duyu organlarımı sayesinde çevremizde meydana gelen olayları algılar ve hissedebilir. Her duyu organının farklı işlevi vardır. Bu duyu organlarımızın sayesinde insan vücudu faaliyetlerini gerçekleştirir. İnsanlar beş duyu organına sahiptir. Bu duyu organlarımız tatma, görme, dokunma, koklama ve duymadır.

 1. Görme organımızın sağlığı için televizyon, telefon, bilgisayar gibi ekranlara uzun süreli bakmamalı, havlu veya gözlük gibi kişisel eşyalar başkaları ile kullanılmamalıdır.
 2. Burun duyu organımız için,  burun içerisine kesici ve delici aletler sokulmamalı sigara, nargile gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır.
 3. Duyma organımızın sağlığı için kulağımızın aşırıcı sıcak veya soğuktan korumalı, yüksek ses ve seviyelerine maruz bırakmamalı, kulağımızın temizliğine dikkat etmeliyiz.
 4. Tat duyusu sağlığı için gaz ve asit barındıran içecekler tüketilmemeli, aşırı sıcak veya soğuk besinler tüketilmemeli dış ve ağız bakımına özen gösterilmelidir.
 5. Dokunma duyusu sağlığı için cildimizi temiz tutarak belli aralıklarla duş almalı güneş ışınlarından korunmalı sıcak veya soğuk havalara göre uygun kıyafetler giyilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 5 tane duyu organımız olduğunu fen bilimleri dersimizde işlemiş tik bu duyu organlarımız kulağımız burnumuz gözlerimiz dilimiz, derimiz olarak 5 ayrılmaktadır. Duyu organlarımızın sağlığını korumak elbetteki dengeli ve düzenli beslenmek sağlıklı bir yaşam sürmek spor ve egzersiz yapmak vücudumuzda sıcaktan soğuktan kimyasal maddelerden ve zararlı içeriklerden uzak tutmak bunun yanı sıra darbelerden kazalardan ve ders tepkilerden koruyarak sağlığını korumaktır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.