Ders Notları

Ataşemiliterlik görevi ile Sofya’da bulunduğu günlerin Mustafa Kemal’in fikir hayatına etkileri neler olmuştur?

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Ataşemiliterlik görevi ile Sofya’da bulunduğu günlerin Mustafa Kemal’in fikir hayatına etkileri neler olmuştur? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ataşemiliterlik görevi ile Sofya’da bulunduğu günlerin Mustafa Kemal’in fikir hayatına etkileri neler olmuştur?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal, zaman zaman Bulgar Meclisinin toplantılarına katılarak demokratik sistemin işleyişi ile ilgili gözlemlerde bulunmuş, sanatsal etkinlikleri yakından takip etmiş,

Bulgar parlamentosundaki görüşmeleri dikkatle izlemiş, ilk kez opera ile tanışmış ve Türk kadınlarının sosyal hayata katkılarını gözlemlemiştir. Bugünler Mustafa Kemal’in fikir hayatını etkilemiş ve bu yeniliklerin ülkemize de gelmesi için çalışmaya karar vermiştir.


“Ataşemiliterlik görevi ile Sofya’da bulunduğu günlerin Mustafa Kemal’in fikir hayatına etkileri neler olmuştur?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal, zaman zaman Bulgar Meclisinin toplantılarına katılarak demokratik sistemin işleyişi ile ilgili gözlemlerde bulunmuş, sanatsal etkinlikleri yakından takip etmiş, Bulgar parlamentosundaki görüşmeleri dikkatle izlemiş, ilk kez opera ile tanışmış ve Türk kadınlarının sosyal hayata katkılarını gözlemlemiştir.

Mustafa Kemal buradaki anılarından çok etkilenmiş ve takdir etmiştir. Kendi ülkesinin de düzeninin bu şekilde olmasını hayal etmiş ve Cumhuriyet kurulduktan sonra yaptığı inkılaplarla bunları gerçekleştirmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıfta ders kitaplarınızda yer alan tüm konuları ve bilgileri her zaman doğru bir şekilde yapmak ödevlerinizi doğru bir şekilde tamamlamak istiyorsanız bu sayfayı ziyaret ederek ve bu sayfadaki bilgilerden faydalanarak hemen ödevinizi yapabilirsiniz 8 sınıfta İngilizce dersi nkılap tarihi Türkçe dersi matematik dersinde aklınıza takılan ve güzel bir şekilde tamamlamak istediğiniz tüm bilgi ve cevapları bu sayfaya bakarak hemen yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.