Ders Notları

İklim ve insan yaşamı arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı İklim ve insan yaşamı arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İklim ve insan yaşamı arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İklim hayat şartlarını, yetişen gerek gıda gerek hayvancılık gibi faktörlerin hepsini etkilemekte ve iklimlere bağlı olarak bunlar gerçekleşmektedir.

İnsanın yaşamı için gerek gıda gerekse uygun hava şartlarına ihtiyacı vardır. Bu yüzden iklim insanın yaşamını doğrudan etkilemektedir.


“İklim ve insan yaşamı arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İklimlere bağlı olarak hangi bölgede hangi iklim görülüyorsa ona göre gıda çeşitleri ve hayvancılık gibi insanların besinleri yetiştirilir.

Ayrıca iklim farklılıklarına göre var olan hayvan türleri de kendilerine uygun bölgelerde yaşarlar ve ekolojik döngüyü sağlarlar.

Ayrıca insanlar iklimlere göre sağlık durumları farklılık gösterebilir. İnsanların gerek çalışmak gerek eğitim hayatını sürdürmek gerekse günlük aktiviteleri için iklim şartlarının yapacağı şeye uygun olması gereklidir.

Görüldüğü gibi iklim insanın yaşamını her alanda etkiler. Ve insanlar iklimlere göre hareket ederler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İklim ve insan arasında elbetteki orantılı bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz çünkü iklime bağlı olarak insanlar çeşitli işlerde çalışırlar çeşitli özelliklere sahip olabilirler iklimi farklılık gösterdiği coğrafya topraklarında elbette ki insanlar farklı birçok yapıya sahip olabildiğini söyleyebiliriz. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabındaki ödevlerimizi yapmak istediğiniz zaman Forum sayfa sesten yardım alabilirsiniz bu sayfadaki güzel bilgiler ve cevaplar sayesinde birçok konuyu hemen anlayabilirsiniz öğrenmek istediğiniz araştırmak istediğiniz ve hızlı bir şekilde kavramak istediğiniz ödevlerin cevaplarını Forum sayfası ile hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.