Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz. | Forum Sayfa Cevapları

Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz.


Türkçe Öğretmeni

5. Sınıf Türkçe Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Kardiyovasküler sistem, düzenli yapılan koşu, yüzme, bisiklete binme gibi aerobik egzersizlerden en çok fayda gören sistemdir. Yapılan bilimsel araştırmalarda düzenli egzersiz yapan kişilerde tansiyon değerlerinin, egzersiz sonrasındaki 6 saat boyunca düşük izlediği saptanmış ve yine spor yapanlarda tansiyon değerlerinin yapmayanlara oranla daha düşük ve dengeli bir seyirde olduğu bulunmuş. Vücuttaki tüm atardamarlarda gelişebilecek aterosklerotik sürecin engellenmesinde veya yavaşlatılmasında önemli faktörlerden biri olan düzenli egzersiz, bu özelliği ile kalp krizi ve inme gibi hastalıklardan korunmada önemli bir yer tutar. Spor sırasında kaslarda artan oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için kalp kası daha kuvvetli ve hızlı kasılır; bu sayede spor, uzun dönemde kalp kasının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Avusturalya’da sağlıklı bireylerin katıldığı bir çalışmada haftada 3 kez 1er saat düzenli egzersiz yapan kişilerin, kalp damar hastalıklarına bağlı sorun yaşama olasılıklarının belirgin düzeyde düşük olduğu gösterilmiş.

“Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz.”

Amerika’da Halk Sağlığı ile ilgili yapılan bir bilimsel araştırmada erişkin bireylerin haftada 5 gün 30-60 dakika arasında kalp hızlarını kontrollü şekilde arttıracak şekilde yürümeleri veya haftada 3-4 kez 20-40 dakika arasında koşmaları-jogging yapmaları önerilmekte. Yine aynı araştırmada her sağlıklı bireyin haftada en az iki gün büyük kas gruplarını çalıştıracağı direnç egzersizlerinin de faydasından bahsedilmekte. Yine Amerikan Kalp Birliği’nin son kılavuzunda herkes için orta tempoda haftada en az 150 dakika egzersiz önerilmektedir. Yine aynı kılavuzda, hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği olan kişilerin haftada 3 kez, 40’ar dakika spor yapmasının kalp krizi ve inme riskini azalttığı belirtilmekte.

Milliyet


Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı


Ödevini Bulamadıysan ARA

Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Ceyda
sağlık ve spor hakkında verdiğiniz gazete haberleri çok güzel
Derya
Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı çok güzel ellerinize sağlık arkadşalar.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!