Ders Notları

Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz.

5. Sınıf Türkçe Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kardiyovasküler sistem, düzenli yapılan koşu, yüzme, bisiklete binme gibi aerobik egzersizlerden en çok fayda gören sistemdir. Yapılan bilimsel araştırmalarda düzenli egzersiz yapan kişilerde tansiyon değerlerinin, egzersiz sonrasındaki 6 saat boyunca düşük izlediği saptanmış ve yine spor yapanlarda tansiyon değerlerinin yapmayanlara oranla daha düşük ve dengeli bir seyirde olduğu bulunmuş. Vücuttaki tüm atardamarlarda gelişebilecek aterosklerotik sürecin engellenmesinde veya yavaşlatılmasında önemli faktörlerden biri olan düzenli egzersiz, bu özelliği ile kalp krizi ve inme gibi hastalıklardan korunmada önemli bir yer tutar. Spor sırasında kaslarda artan oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için kalp kası daha kuvvetli ve hızlı kasılır; bu sayede spor, uzun dönemde kalp kasının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Avusturalya’da sağlıklı bireylerin katıldığı bir çalışmada haftada 3 kez 1er saat düzenli egzersiz yapan kişilerin, kalp damar hastalıklarına bağlı sorun yaşama olasılıklarının belirgin düzeyde düşük olduğu gösterilmiş.

Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz.
“Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı, afiş, poster vb. bulunuz.”

Amerika’da Halk Sağlığı ile ilgili yapılan bir bilimsel araştırmada erişkin bireylerin haftada 5 gün 30-60 dakika arasında kalp hızlarını kontrollü şekilde arttıracak şekilde yürümeleri veya haftada 3-4 kez 20-40 dakika arasında koşmaları-jogging yapmaları önerilmekte. Yine aynı araştırmada her sağlıklı bireyin haftada en az iki gün büyük kas gruplarını çalıştıracağı direnç egzersizlerinin de faydasından bahsedilmekte. Yine Amerikan Kalp Birliği’nin son kılavuzunda herkes için orta tempoda haftada en az 150 dakika egzersiz önerilmektedir. Yine aynı kılavuzda, hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği olan kişilerin haftada 3 kez, 40’ar dakika spor yapmasının kalp krizi ve inme riskini azalttığı belirtilmekte.

Milliyet


İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. gerçekten size teşekkür ederim çok yardımcı oldu afişler yazımlar hepsi çok güzel yani size demek istediğim elinize emeğinize sağlık size bu iyiliğinizden sonra ne desem azdır size çok teşekkür ederim

   

 2. SPOR VE SAĞLIK
  Spor yapmanın faydaları:

  Tansiyon hastası olma riskini azaltır
  Kalp atışını düzenler
  İnme riskini azaltır
  Zinde bir gün geçirmemizi sağlar
  Kilo vermeyi sağlar bu da obezite riskini azaltır

  Bunun yanı sıra günde 30 dakika bile spor yapmamız birçok C vitamininden veya birçok ilaçtan daha faydalıdır . Sadece bu bile spor yapmanın bir nedenidir ki  spor yapmanın daha birçok faydası vardır . Bu yüzden spor yapmak sağlıklı olmak demektir .

 3. Gerçekten çok işime yaradı teşekkürler Sağlık ve spor konularını yansıtan haber yazısı çok güzel ellerinize sağlık arkadşalar. sağlık ve spor hakkında verdiğiniz gazete haberleri çok güzel. ders için gerekiyordu keşke kopyala yapıştır olsaydı Çok güzel olmuş ellerinize sağlık TEŞEKKÜRLER ÖDEV İÇİN GEREKLİYDİ nurcan elif türkan

 4. çok güzel olmuş ellerinize sağlık harika site araştırma yaptığımda hep bu sitede evn yararlanacam 

 5. merhaba ben Hacer çok işime yaradı ALLAH razı olsun bu arada ramazan ayınız en içten dileklerimle kutlar sağlık ve mutluluk getirsin dileyiyle selamlar gönderiyorum hepinize❤❤❤??

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.