Ders Notları

“Kaşağı” metninin ana fikrinden yola çıkarak bir hikâye yazınız.

8. Sınıf Türkçe “Kaşağı” metninin ana fikrinden yola çıkarak bir hikâye yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Kaşağı” metninin ana fikrinden yola çıkarak bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yabancı Köylü

Evvel zaman içerisinde bir köyde insanların bir arada mutlu mesut bir şekilde yaşarmış. Zaman içerisinde köye bir yabancı gelmiş ve köyün dışında kendine bir ev kurmuş.

Köylülerle arası çok iyi olan ve demirci olan bu kişi herkes tarafından çok sevilmiş. Köyde bir gün bir hırsızlık olmuş. Ancak köyde daha önce böyle bir şey olmamıştı. Herkes yabancı demirciyi suçlamaya başlamış. Kimse onunla konuşmaz ve iş yapmazdı. Hırsızlık yapan genç içten içe pişmanlık duyuyordu. Yabancı demirci bir gün hastalanmış ve yata düşmüş. Ancak kimse yanına gitmediği için halini bilmiyormuş.

Hırsız olan çocuk pişman olup her şeyi köylülere anlatmış. Köylüler koşa koşa demircinin yanına gittiklerinde demirci ölmüştü. Hırsız ve köylüler pişman olmuş ve üzülmüşlerdir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Türkçe ders kitabı muzda yer alan kaşağı metnini okurken okuma metni anlamak amacıyla 3 kere tekrar ettim ve anlamını bilmediğimiz kelimeleri işaretli yere bunları araştırdım. Türkçe dersinde okuma metni olduğu zaman anlaşılır bir şekilde kahramanları zamanı kişileri ve oluş bitiş ve başlangıç yerlerini belirleyerek metni en güzel şekilde anlamaya çalışırım. Türkçe dersinde okuduğumuz tüm metinlerin farkları öyküleri ve farklı sonra onlara sahip olduğunu görebiliyoruz. Türkçe dersinde okumamızı ne kadar arttırırsak Türkçeyi daha güzel konuşur Türkçedeki noktalama işaretlerini daha güzel bilir ve konuşma ve yazma yaptığımız zaman daha güzel ve başarılı oluruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.