Ders Notları

Maraşlıların düşmana karşı gösterdikleri kahramanlık hangi duygu ve düşüncelerin eseri olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Maraşlıların düşmana karşı gösterdikleri kahramanlık hangi duygu ve düşüncelerin eseri olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Maraşlıların düşmana karşı gösterdikleri kahramanlık hangi duygu ve düşüncelerin eseri olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Maraşlıların düşmana karşı gösterdikleri kahramanlık milletseverlik, bağımsızlık, din, millet ve namus aşlarının eseri olabilir.


“Maraşlıların düşmana karşı gösterdikleri kahramanlık hangi duygu ve düşüncelerin eseri olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Maraş’ın düşman işgali karşısında ilk kurşunu sıkan Sütçü İmamdır. Maraş, 8 ay süren İngiliz işgalinden sonra, 29 Ekim 1919’da Fransızlar tarafından işgal edildi. Fransız askerlerinin kente gelişi, yerli Ermeniler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmış ve yıkıcı hareketler ikisi tarafından devam etmiştir.

Ermenilerin kale burcunda dalgalanan bayraklarının indirildiğini görünce cuma namazı vakti ulu camii’ye toplanır ve yazar okunduktan sonra camiye toplanan halk “bayraksız namaz kılınmaz” diye bağırır. Toplanmış olan cemaat ve imam kaleye hücum ederek indirilen bayrağı yerine koyar ve cuma namazlarını orada kılarlar.

Bayrak olayı e sütçü İmam hadisesinden sonra Ermenilerin ve Fransızların zulümlerine dayanamayan halk aslanbey başkanlığında kurulan müdafaa-i hukuk cemiyeti her mahallede kurularak faaliyete geçer ve 21 Ocak 1920 tarihinde şehir harbi başlar. 22 gün 22 gece süren mücadeleden sonra maraşlılar düşmanı mağlup eder ve o tarihte “kendini kurtaran şehir” ünvanı ile aranmaya başlar.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Maraşlıların göstermiş oldukları kahramanlık elbette ki vatanlarına olan bağlılığı vatan sevgisi ve vatalarına karşı her zaman mücadeleci bir Türk milletini sergilediklerini söyleyebiliriz maraşlıların göstermiş olduğu kahramanlık tıpkı her vatanın söz konusu olduğu zaman Türk milletinin göstermiş olduğu kahramanlığa çok benzemektedir her zaman vatanımıza karşı duyarlı bir vatandaş olduğumuz için vatanımız söz konusu olduğu zaman vatan sevgisi ile her zaman vatanımızı korumak için kahramanlıkta bulunuruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.