Ders Notları

Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüz şartlarında artık tüm insanlar sanal ortamdan alışveriş yapmaktalar çünkü sanal ortamda market veya mağaza alışverişinde daha indirimli, daha kolay ve daha geniş ürün çeşidine ulaşılabilmektedir. Tanınmış ve dünya üzerinde satış yapan birçok sanal mağaza kuruluşları bulunmaktadır. İnternet alışverişinde dikkat etmemiz gereken kurallar vardır.

 1. Kendinize ait olmayan bilgisayarlarda alışveriş yapmayın.
 2. Sanal alışveriş ortamlarında fiziksel kredi kartı bilgilerinizi girmeyin.
 3. Sanal kredi kartı oluşturun.
 4. Sanal limitinizi her alışveriş sonrasında sıfırlayın
 5. Güvenli amblemi olmayan internet ağı sağlayıcısı tarafından onaylanmış bilinmeyen sanal marketlerden alışveriş yapmayın.
 6. Ödeme yaptıktan sonra 3d secuure yani SMS onay kodu ile alışverişinizi tamamlayın.

Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnternet alışverişi kolay olduğu kadar riskli bir alışveriş sistemidir. Çünkü dolandırıcılık faaliyetlerinin en çok görüldüğü yer sanal platformları. Size ait kişisel bilgileri koruyan sitelerden, güvenli yerlerden alışveriş yapılması gerekir. İnternet alışverişi yaparken şunlara dikkat etmeliyiz:

 1. Alışveriş yaptığımız sitenin ssl sertifikasına sahip olmasına dikkat edilmelidir.
 2. Kendinize ait bilgisayar, tablet veya akıllı telefon üzerinden alışveriş yapın.
 3. Virüs koruma sistemi olmasına özen gösterin.
 4. Alışveriş yaparken fiziksel kredi kartı yerine sanal kredi kartı oluşturup onunla alışveriş yapın.
 5. Sanal kredi kartınızın limitini alışveriş yaptıktan sonra sıfırlayın.
 6. Dijital platformlara kredi kartı bilgilerinizi saklaması için izin vermeyin.
 7. Alışveriş yapacağınız sitenin ismine dikkat edin. Sahte sitelerde harf eğişikliği veya nokta koyarak, gerçek siteyi kolonlayarak sahte sitelerden alışveriş yapmamaya dikkat edin.
 8. Ödeme yaparken SMS onayı ile alışverişinizi tamamlayın.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Sanal ortamda aile bireylerimiz ve akrabalarınız alışveriş yapmaktadır. Yalnız giyim tekstil mobilya market alışverişi değil istediğimiz her alanda güvenilir siteler sanal ortamda mevcuttur. Özellikle hazır yemek siparişi verdiğimiz zaman sanal ortamdaki alışveriş sitelerinden faydalanıyoruz. Ayrıca eğitim bilgi haberleşme teknolojik aletleri de sana ortamdaki mağazalar sayesinde kısa ve hızlı bir şekilde sahip olabiliyoruz. Günümüzde özellikle son zamanlarda sanal ortamlarda alışveriş hızla artmaktadır. Özellikle birçok ürünü evimizde oturarak kısa bir sürede bulmak ve hesabımıza kadar ulaşıyor olması sanal ortamda alışverişi biziz cazip bir şekilde etkilemektedir. Çevremizdeki birçok insan sahip oldukları elektronik eşyalar ve elektronik aletler sayesinde alışveriş yapmayı sanal ortamda daha iyi bulduklarını ve buradan daha kısa bir sürede faydalandıkları dan dolayı yapmaktadırlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.