Ders Notları

Sanal ortamda ulaştığımız bilgiler niçin güvenilir olmayabilir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sanal ortamda ulaştığımız bilgiler niçin güvenilir olmayabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sanal ortamda ulaştığımız bilgiler niçin güvenilir olmayabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Sen olur tamam insanların hepsinin girmesi görüş ve bilgi verilmesi serbesttir.

Dünyadaki bütün insanların ahlaki ve hukuk kuralları gibi kurallara %100 uyduğu söylenemez. Provokasyon yapan ve kötü niyetli insanların da olduğu açıktır.

Herkesin rahatlıkla görüş belirttiği ortam güvenilir olmayacağı için sanal ortamda ulaştığımız bilgiler de güvenilir olmayabilir.


“Sanal ortamda ulaştığımız bilgiler niçin güvenilir olmayabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş doğru bilgiler verebildiği gibi ne yazık ki birçok yanlış bilgi ile insanı yanıtabilmektedir.

Sanal ortamın insanlara sağlamış olduğu bilgiler ve faydaların yanı sıra ne yazık ki birçok zarar bulunmakta ve birçok insan bu durumlardan dolayı mağdur olmaktadır

Senin orada mı hiçbir insanın girmesi ve bilgi paylaşması yasak değildir.

Bütün insanların bulmuş olduğu bir yerde tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi terör örgütleri suç işlemek isteyenler insanları kandırmak isteyenler ve kötü niyetli insanlar gibi birçok insan da bulunduğu açıktır.

Bu insanların ve bütün insanların gerçek dünyada görüşlerinin %100 doğru olamayacağı gibi sanal ortamda da görülen bilgilere araştırma yapmak sizin itibar edilmemeli ve dünyada yalan söyleyen insanların olduğu gibi sanal ortamda da yalanların olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu yüzden sanal ortamda ulaşmış olduğumuz bilgilerin doğruluğunu sorgulamalı ve doğru ile yanlış bilgiyi ayırt edecek yeteneğe sahip olmalıyız.

Yoksa basit konularda olduğu gibi önemli devlet veya hukuk konularını da yanılabilir yalan söyleyen insanların akımına kapılarak birçok büyük hata ve suç işleyebiliriz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda yer alan bilgi ve cevapları baktığımız zaman sosyal ortamdaki birçok bilgileri doğruluk payı olmadığını ve her bilginin doğru olarak kabul edilmeyeceğini anlatan bir ödev örneğini görebiliyoruz bu örnekte ve ödevi de Forum sayfa sitesini vermiş olduğu bilgilerden faydalandı ve bu bilgilere rahat bir şekilde ödev yaptım vermiş olduğunuz bilgi ve cevapları için teşekkür ederim sosyal bilgiler dersinde sizler ile beraber yapmaktan oldukça mutluyum.

  2. Sanal ortamda sahip olduğumuz ve görmüş olduğumuz tüm bilginin doğru olmama payı vardır çünkü sanal ortamda birçok site var bu sitelerin hepsi doğru bilgi vermeyebilir doğru bilgiyi elde etmek için ve doğru bilgiye sahip olmak için güvenilir kaynaklara ve resmi kaynakları tercih ederek araştırma yapmayı tercih etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.