Ders Notları

Sanal ortamdan elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmenin önemini açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sanal ortamdan elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmenin önemini açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sanal ortamdan elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmenin önemini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Sen onu ortamda elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmenin en büyük ağrılardan bir tanesi bizi araştırmaya ve doğruyu bulmaya sevk etmesidir.

İnsanlar şüphelenmediği şeyden güven duyarlar ve hemen onu kabul ederler. Halbuki bu bilgileri teyit etmeli ve doğruluğunu kontrol ederek emin olmalıdırlar.

Bu yüzden şüphelenmek doğru olan bilgiye ulaşmamız için bize yardımcı olacaktır.


“Sanal ortamdan elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmenin önemini açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bütün insanların erişimine açık olduğu için verilen bütün bilgileri güvenmek doğru değildir.

Dünyada iyi niyetli insanların olduğu gibi kötü niyetle veya bilmeyerek hata yapan veya yorumlarına bilgi olarak aktaran birçok insan bulunmaktadır

Olan bir olaya karşı herkesin yorumu farklıdır ve herkes bu yorumunu sosyal medyada rahatlıkla ifade edebiliyor.

Herkes kolayca erişebildiği için de bilerek veya bilmeyerek birçok bilgi kirliliği yaşanabiliyor.

Bunun için sanal ortamda elde etmiş olduğumuz bilgileri doğru olup olmadığı konusunda şüphe ile yaklaşmak bizi araştırmaya sevk edecek ve her gördüğümüz bilgiye araştırmaksızın teslim olmaktan bizleri koruyacaktır

İnsan hakkında şüphesi olmadığı bir bilgiyi hemen kabul eder ve onun yanlış olduğunu düşünmez.

Ancak şüphelendiği bir bilgiyi ise direkt teslim olmaz ve onu araştırarak doğruyu bulmaya çalışır.

O konudan emin oluncaya kadar şüphelenmeye devam eder ve böylece birçok bilgiyi araştırarak doğru olan bilgiye ulaşmış olur.

Bu yüzden sanal ortamdan elde edilen bilgilerin doğru olup olmadığından şüphelenmek çok önemlidir ve bizi doğru olan bilgiye sevk etmek için mükemmel bir araçtır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sanal ortamlarda görmüş olduğunuz birçok bilginin elbette ki doğru olmadığını söyleyebiliriz sanal ortamda birçok kaynaktan bilgi olabilir bu bilginin doğruluk payı elbette ki bazen tartışılabilir bir konu olabilir çeşitli bilgilerin doğruluk kaynağını her zaman doğru kaynaklardan ve bildiğimiz kaynaklardan araştırarak ya da resmi kuruluşlardan ve sitelerden araştırarak bu şekilde bulunmalı ve bilgilerimizin doğruluk payını bu şekilde sabitlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.