Ders Notları

Meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmak neden önemlidir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmak neden önemlidir?konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmak neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Her insanın sevdiği ve tercih ettiği bir meslek vardır. Çünkü her insan hisleri ve yetenekleri birbirinden farklıdır. İnsanlar o meslekleri çok güzel yapabilirler ancak iyi bir insan olmak herşeyden önemlidir. Çünkü iyi bir insan eline geçen herşeye iyi davranır ve kötülük hile katmadan adaletle davranır. Kötü insan ise dolandırıcılık, hile , insanlara eziyet etme gibi ahlaklarla mesleğini yaparken insanları üzebilir. İşte bunun için meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmakta önemlidir.


Meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmak neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Hepimiz farklı özelliklere ve duygulara sahip insanlarız. Yeteneklerimiz de farklı farklıdır. Bunun için hepimiz farklı meslekler seçer ve onları yaparız. Böylece bütün meslekleri severek yapacak insanlar olur. Eğer hepimiz aynı duygu ve akla sahip olacak olsak hepimiz aynı mesleği yapar yada diğer işlerde yapılsın diye sevmediğimiz ve anlamadığımız işler yapmak zorunda kalırdık.

Bütün insanların mesleği iyi yapması toplum için önemlidir. Mesela bir çöpçü sokakları iyi temizlerse her yer güzel görünür. Pis kokularla  insanlar rahatsız olmaz. Doktorlar hastalarına iyi bakar ve kibar olurlarsa insanlar çabucak iyileşir ve kendi mesleklerine dönerler. Polisler suçluları yakalarsa bizler emniyette oluruz. Öğretmenler öğrencileri ile iyi ilgilenirse çocuklarda iyi mesleklere gelir ülkeyi iyi yerlere taşırlar. İşte bu sebeplerle her meslek grubu için işini iyi yapmak çok önemlidir. Herkes işini iyi yaparsa toplumda huzur olur. Her meslek değerli ve önemlidir.

Her insan mesleğini iyi yapabilir. Ancak iyi bir insan olmak her şeyden önemlidir. İyi insanlar insanları kırmamaya çalışır. Kimseyi kandırmaz ve hile yapmaz. İyi insan mesleğini de güzel yaparak insanları mutlu etmeye ve milletini severek korumaya çalışır. Demek ki mesleği iyi yapmakta iyi bir insan olmaya bağlıdır.

Bazı insanlarda işlerini çok iyi yaparlar. Ancak hem yanına gelen kişileri hemde yanında çalışan arkadaşlarına kaba sözler söyler, onları kırar ve kandırırlar. Bu insanlar işlerinde ne kadar iyi olurlarsa olsunlar insanlar onları sevmez ve onlarla beraber olmak istemezler.İşte bunun için meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmakta önemlidir.

Bizlerde hem ahlakı güzel bir insan olmalı hemde mesleğimizi en güzel şekilde yapmalıyız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yapmış olacağımız meslekte çalışkan ve başarılı olmakla beraber ahlaklı olmak da önemlidir. Bir insan yapmış olduğu meslekte en iyi ve en güzel yeteneklerini sergileyerek en iyi konuma gelebilir. Bunun yanı sıra davranışlarının iyi olması usturuplu ve terbiyeli konuşması ahlaki değerlere dikkat etmesi de yapacağı işte daha çok sevilmesine ve daha çok başarılı olmasına önayak olacaktır. Bir insanın başarılı yapan sabırlı olması çalışkan ve planlı olması ve insanlara yaklaşımının iyi olması olarak bilinir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.