Ders Notları

Özgürlük ne demektir? Özgür yaşamak neden önemlidir?

8. Sınıf Türkçe Özgürlük ne demektir? Özgür yaşamak neden önemlidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Özgürlük ne demektir? Özgür yaşamak neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanların herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumuna özgürlük adı verilir.  Özgürlük bir milletin en iyi şekilde yaşaması ve düşüncelerini ifade etmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.


Özgürlük ne demektir? Özgür yaşamak neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanların, herhangi bir şarta, zorlamaya, belli kısıtlamalar olmadan düşüncelerini ve davranışlarına müsaade edilmesine özgürlük denir. Özgürlük, insanların düşüncelerini ve davranışlarını rahat bir şekilde gerçekleştirmesi ve kendini ifade etmesi açısından özgürlük önem taşımaktadır.

Ancak bir kişinin başkasının özgürlük alanına zarar vermesi durumunda özgürlük son bulmaktadır. Bu nedenle kendi alanımızda başkalarına zarar vermeden özgür bir şekilde hayatımızda devam etmemiz önem taşımaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özgürlük denilince aklımıza sahip olduğumuz değerlerimizin benimsenmiş olmasına fikir ve düşüncelerimizi açıkça söyleyebileceğimiz bir ortama sahip olmamıza dilediğimiz gibi ve yaşam koçu larımız gereğince daha bir şekilde yaşamımıza örnek verilebilir. Özgür bir şekilde yaşamadığımız bir toplumda temel hak ve özgürlüklerimize sahip olamaz düşüncelerinizi net bir şekilde söyleyemez dinimizi rahat bir şekilde yaşayamaz Ayrıca gelenek ve göreneklerimizi bile rahat bir şekilde yaşatamayiz. Savaşlarda darbelerde ve sömürgelerde işgal altında olan topraklarda özgürlük benimsenmeyen bir algıdır. Bulunduğumuz topraklarda cumhuriyetle yönetilen ve demokrasiyi esas alan bir ülke olduğundan dolayı insanlar ayrımı yapmaksızın birçok özgürlüğe sahip olabiliyorlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.