Ders Notları

Mezopotamya, Mısır ve Fenike medeniyetlerinin kullandıkları yazı çeşitleri nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Mezopotamya, Mısır ve Fenike medeniyetlerinin kullandıkları yazı çeşitleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mezopotamya, Mısır ve Fenike medeniyetlerinin kullandıkları yazı çeşitleri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Medeniyetler tarih boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. Bu alfabeler her medeniyetin kendi ürünü olmuşlardır. Türkler kendi kurdukları medeniyete kendilere ait bir yazı oluşturmuşlardır. Tarih boyunca yazının icadından günümüze birçok alfabe kullanılmıştır.

Mısır hiyeroglif adı verilen alfabeyi kullanmışlardır. Fenike kendi adını verdiği bir alfabe kullanmıştır. Elamlılar, hititler, huriler ve kenanlılar diplomatik ve ticari yazışmalarını yani sıra edebiyat ve din metinlerinde Mezopotamya dilini ve yazısını kullanmışlardır.


Mezopotamya, Mısır ve Fenike medeniyetlerinin kullandıkları yazı çeşitleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yazının icadı ile her kelimenin, çıkarılan her sesin bir karşılığı olarak onu simgeleyen bir harf icad edilmiştir. İlk çağlardan itibaren her yüksek medeniyet kendi alfabesini yaratmaya özen göstermiştir. İlk yazı sümerlerin yazdığı çivi yazısıydı. Mısır medeniyeti gelişmiş bir medeniyet olduğu gibi kendi yazı sistemini bulmuştur. Mısır hiyeroglifleri adı verilen bir yazı sistemi kullanmaktadır.

Mezopotamya medeniyetleri bunlar başlıca asur, babil, elam, Akat, Hitit gibi uygarlıklar Mezopotamya dilini vede alfabesini kullanmıştır. Fenike uygarlığı ise modern alfabenin atası olarak kabul edilen Latin alfabesi kırıl alfabesi, Arap alfabesi gibi yazıların esin kaynağı olan yaklaşık mö. 1000 yıllarında kullanılmaya başlayan 22 harften oluşan Fenike alfabesidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mezopotamya Mısır ve Fenike medeniyetlerinin kullanmış oldukları yazılar genel olarak o dönemde kendilerine ait olan yazı türleri olarak bilinmektedir her toplumun kendine ait bir şekilde yasa çıkarmış ve bu yazılar bazen daha birçok medeniyetin kullanılmıştır yukarıdaki bilgilere göre vermiş olduğunuz cevaplar ve bilgiler bu konuda araştırma yaptığımız için bize yeterli ve güzel yetti verdiğiniz cevaplar hem kısa hem anlaşılır hem okul hem de herkesin anlayabileceği bir şey yeme kavrayabileceği biçimde olduğu için her konuyu ve ders kitabımızdaki her ödevimizi rahat ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz başarılı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.