Ders Notları

Geçmişten günümüze insanların kullandıkları haberleşme araçlarını araştırınız.

7. Sınıf Türkçe Geçmişten günümüze insanların kullandıkları haberleşme araçlarını araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Geçmişten günümüze insanların kullandıkları haberleşme araçlarını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kitlelerin birbirlerinden haber almalarına haberleşme denir haberleşme kişisel haberleşme veya toplumsal haberleşme olarak ayrılabilmektedir. İlk başta insanların birbirleriyle olan haberleşmesi Duman yardımıyla ulakla veya güvercine gerçekleşmekteydi.

Zamanın ilerlemesi ile insanların elektriği keşfi ile birlikte Telgraf telefon gibi buluşlar gerçekleşmeye başladı. İlk radyo dalgalarının keşfi ile birlikte günümüz teknolojisinin temelleri atılmış oldu Radyo dalgalarından sonra televizyon ve faksın icadı gerçekleşti ilk 1 bilgisayar ise 1947’de bulunmuş olsa da 1970 yılından sonra PC şekline büründü.

Fakat bilgisayarların yaygınlaşması ancak internetle kullanılması ile başlanan bilmiştir. 1990’lı yıllardan itibaren bilgisayar teknolojisi cep telefonları gelişmeye başladı 2000’li yıllardan sonra ise Android işlemciler iOS işlemciler gibi telefonlarda kullanılmaya başlayarak günümüz haberleşme teknolojisi gelişmiştir.


Geçmişten günümüze insanların kullandıkları haberleşme araçlarını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Geçmişten günümüze iletişim önemli bir araç olmuştur. İletişim sayesinde insanlar birbirleriyle anlaşabilir mi işlerdir. İletişimin kitleye dönmesi mutlu olarak bir konu hakkında diğer insanlara haber verilmesi Tüm toplumu ilgilendirdiği için haberleşme olarak görülmüştür.

İlk büyük insanlarda haberleşme tam tam veya Duman yardımıyla yapılmaktaydı. Daha sonraki dönemlerde milattan önce 1200 yıllarında posta güvercinleri ile notlar gönderilmeye başlandı. Milattan önce 3200 yılında ulak atlı haberleşme yapılmaya başlandı. Bu dönemde mektuplaşmak da çıkmıştır. Uzun süre haberleşmede gelişme yaşanmadıktan milattan sonra 1605 yılında Johann Carolus tarafından İngiltere’de piyasaya sürülmüştür. 1672 yılında ilk dergi Jean Donneau tarafından Paris’te piyasaya sürülmüştür. 1792 yılında telgraf icat edilmiştir.

1835 yılında Samuel Morse tarafından Mors alfabesi icat edilerek farklı bir haberleşme şekli geliştirilmiştir. İlk daktilo 1829 yılında William Austin Burt tarafından icat edilmiştir bu icada Thomas Edison’un katkısı çok fazladır. 1875 yılında Graham Bell tarafından telefon icat edilmiş. Thomas Edison tarafından geliştirilmiştir. Fonograf gramofon diktafon 1877 yılında Thomas Edison tarafından icat edilmiştir. İlk radyo 1896 yılında elektromanyetik dalgaların ilerlemesi ile iletişimde yeni bir çağın öncüsü olmuştur 1893 yılında kablosuz radyoyu Tesla kanıtlaması na rağmen radyonun babası Guiglielmo marconi kabul edilmiştir. Bir televizyon ise 1923 yılında icat edilmiştir.

Satışa ise 1930 yıllarında geçilmiştir televizyon 1960’lı yıllardan itibaren ancak geniş kitlelerce kullanılmaya başlanmıştır. İlk faks makinesi da 1924 yılında icat edilmiştir. Günümüz teknolojisinin ilk bilgisayarı 1947’de 30 tonu bulan ABD’li bilim insanları tarafından keşfedilmiştir. 1970’li yıllardan itibaren ise bilgisayar Evrim geçirerek günümüz pc lerine benzemeye başlamıştır. İlk cep telefonu 1973 yılında icat edilmiş 1989 yılından itibaren antenli LCD ekranları çıkmaya başlamıştır. İlk cep telefonu piyasaya 1992 yılında Nokia tarafından sürülmüştür günümüz kullandığımız Elit akıllı telefon mantı 1994 yılında ortaya çıkmış 2000’lerden sonunda ise Evrim geçirerek günümüz teknolojisine ulaşmıştır.

Günümüzde istediğimiz gibi her yerden görebildiğimiz internet ise 1969 yılında geliştirilmiştir ABD savunma Bakanlığının askeri alanda kullandığı internet zamanla insanlara açılarak günümüze gelmiştir. 1995 yılından itibaren Microsoft internetin baştaki en büyük kuruluşu olmuştur. Bugün kullandığımız sosyal medyalar Aslında 1971 yılında ortaya çıkmış bir fikirdir ilk örnekleri chat odaları dır.


Geçmişten günümüze insanların kullandıkları haberleşme araçlarını araştırınız.
“7. Sınıf Türkçe Kitabı 241-242-243-244-245-246-247-248-249-250. Sayfa Cevapları Özgün Yayınları”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçmişten günümüze kadar iletişim araçlarında teknoloji sayesinde birçok gelişli olmuştur bu gelişimler insan hayatında ciddi şekilde etkilemiş ve olumlu etkileri ile iletişim kolaylaşmıştır. Eskiden ilkel yollarla yapılan iletişim oldukça zordur bazen de ulaşımı oldukça zaman alırdı dinimizde ise telefonlar televizyonlar dergiler kitaplar bilgisayarlar tabletler sayesinde ve genel ulaşabildiği her ortamlarda iletişim in daha kolay olduğunu gözlemleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.