Ders Notları

Çocuklar, haklarını kullanmak için neler yapmalıdırlar? Bu konuda büyüklere düşen görevler nelerdir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Çocuklar, haklarını kullanmak için neler yapmalıdırlar? Bu konuda büyüklere düşen görevler nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çocuklar, haklarını kullanmak için neler yapmalıdırlar? Bu konuda büyüklere düşen görevler nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çocuklar , haklarını kullanmak için öncelikle bu konuda bilinçlenmeli ve hangi haklara sahip olduklarını bilmelidirler. Kendilerini ciddi anlamda rahatsız edecek bir durumla karşılaştıklarında çekinmeden ve utanmadan büyüklerine başvurabileceklerini bilmelidirler. Büyüklere düşen görev ise çocukları haklarını öğretmek ve onları bu konuda bilinçlendirmektir.


“Çocuklar, haklarını kullanmak için neler yapmalıdırlar? Bu konuda büyüklere düşen görevler nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Çocukların kendi haklarını kullanmaları için önce onlardan haberdar olmaları ve bu haklar hakkında bilinçlenmeleri gerekir.

Onları bu konuda bilinçlendirecek kişiler ise ebeveynleri ve öğretmenleri gibi büyükleridir. Burada ebeveynlere ve öğretmenlere yani büyüklere büyük görevler düşmektedir.

Çocukların hangi haklara sahip olduklarını onlara anlatmak ve zor bir durumla karşılaştıklarında ne yapmalarını gerektiğini onlara bildirmek gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çocukların haklarında kullanabilmesi için öncelikle haklarını bilmesi tanıması ve haklarını kullanabileceği ortamlarda yaşayabilmesi gerekir Bir insan haklarını yaşayabilmesi ve haklarını kullanabilmesi için savaşsız zulümsüz ve sıkıntısız özgür bir vatan’da yaşaması gerekir hak ve özgürlükleri verilen çocukların çok iyi bir şekilde yetiştiğini devletine ve vatanına çok fazla fayda sağladığını görebiliriz bu konuda birçok örnekler bulunur hak ve özgürlükler tüm çocukların en temel hakkıdır bazı çocuklar ise bu temel haklardan bile faydalanamamaktadır bu durumda çocuklar çok zor durumda düşmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.