Ders Notları

Hz. Lokman (a.s.) hakkında neler biliyoruz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Lokman (a.s.) hakkında neler biliyoruz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Lokman (a.s.) hakkında neler biliyoruz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hazreti Lokman a.s Bir Nebi veya bir Veli olduğu tartışmalar içerisinde devam etmekte olan ancak çoğunlukla ünlü bir Hekim şahsiyet olduğu kabul edilmektedir.

 Dinimizin kutsal kitabı kur’an-ı Kerim’de Hazreti Lokman Aleyhisselam iki yerde geçtiği kabul edilmektedir. 

islamiyetten önce Araplar arasında uzun ömürlü bilgeliği ve atasözleri ile evine çıkan Hazreti Lokman Aleyhisselam ne kadar yaşadığı bilinmemekle beraber 7 Kartal ömrü kadar yaşadığı kabul edilmektedir. Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bir sözünde Hz Lokman’ın Ad kavmine mensup olduğunu rivayet etmektedir.


Hz. Lokman (a.s.) hakkında neler biliyoruz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hazreti Lokman a.s ne zaman nerede yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir Hz Allah’tan istediği uzun ömür sonucunda 7 Kartal ömrü yaşadığı rivayet edilen bir peygamberdir ilmini Hazreti Davut’tan almıştır doktorların Piri olarak kabul edilmektedir Ayrıca Hazreti Lokman oğluna verdiği öğütler ile beraber Allah’a şirk koşma masını iyiliği ve doğruluğu ve namaz kılmasını emretmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Lokman geçmişte yaşamış bir Veli veya bir doktor olarak bilinen hastalıklara şifa veren ve ilmini Hz Davut Tan aldığı söylenilen bir insandı. Hz Lokman bütün hastalıklara şifayı bularak bütün dünyada nam salmış bir hekim olarak bilinirdi.Hz Lokman aldığı bilgileri oğluna aktararak bunun devamlılığını sağlamıştır.ayçin hazreti Lokman uzun yaşamanın sırlarını araştıran bir hekim olarak bilinirdi. Bitkilerde yapmış olduğu birçok şifalı ilaçları insanlar üstünde deneyen ve olumlu etkiler gören bir insan olarak tarihe geçmiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.