Ders Notları

Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız.

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kral Edward İstanbul’a geldiği zamanlar yatından bir motora binerek Dolmabahçe Sarayı’ na yaklaştı. Deniz dalgalıydı ve kralın bindiği motor inip çıkıyordu. Atatürk’ün rıhtımda onu bekliyordu. Kral rıhtıma çıkmak istediği anda eli yere değdi ve eli tozlandı.  Atatürk onu almak için elini uzatmış ancak kralın elini tutmadan önce silmek istediğini görünce şöyle demiştir: “vatanımın toprağı temizdir, o, elini kirletmez!”


“Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Atatürk Bursa’ya geliyordu. Kalabalık bir halk topluluğu onu beklemekteydi. Kalabalığın içinden bir kadının Atatürk’e yaklaştığı görüldü. Zayıf kadın Ata’nın yolunu keserek titrek bir sesle: ” beni tanıdın mı oğul? Dedi. Ben sizin selanik’te komşunuzdum. Bir oğlum var Demir yollarına girmek istiyor. Siz onu alsınlar dediniz fakat müdür dinlemedi oğlum işe alınmadı Bir kere de siz söyleseniz “dedi.
– Oğlunu almadılar mı? dedi. Ben salık verdiğim halde mi almadılar? Ne kadar iyi olmuş… Çok iyi yapmışlar… İşte Cumhuriyet böyle anlaşılacak…
Kadın kalabalığın içinde kaybolmuştu. Ve Atatürk adeta kendinden geçercesine dolu bir sesle:
– İşte Cumhuriyetten beklediğimiz sonuç… diyordu.

…Atatürk’e bir yabancı gazetede (sokak çocuğu ve zalim) diye yazılar yazmıştı.
– Bana sokak çocuğu diye yazmış… Ben pek küçük yaşta yatılı bir öğrenci olarak okullara girmedim. İdadi’den Harp Okulu’na, oradan da orduya hizmete gittim. Sorarım sizlere, benim sokakta oynamaya vaktim mi vardı? Bana (zalim) diyormuş… Ben eğer bu vatana ihanet eden birkaç adamı mahkemeye vererek, kanun çerçevesinde bu adamlar cezalarını buldularsa, benim onlara karşı sevgimden ziyade, Türk milletine sevgim daha büyüktür… Bu nedenle Türk milletine onların zararlı vücutlarını feda ettim…” demişlerdir.

atanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.

Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür.
Vatan sevgisi, ruhları kirden kurtaran en kuvvetli rüzgardır.
Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.
Bizim milletimiz vatanı için, özgürlüğü ve egemenliği için özverili bir halktır; bunu kanıtladı.
Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.
Millet sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.
Yurtta sulh, cihanda sulh.
Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır.
Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan’da duyduğu sevgiyi ve vatanına olan bağlılığını anlatan birçok örnek ve birçok hayatı yaşantısı görebiliriz Mustafa Kemal Atatürk her zaman vatanına bağlı olduğu için ve vatanı düşmanlardan kurtarmak istediği için asker olmuş ve her zaman asker çarpıştığı cephelerde ve savaşlarda mücadeleyi kazanmış bir lider olarak bilinmektedir Mustafa Kemal Atatürk’e her zaman örnek almalıyız çünkü yaptığı tüm başarılar Türk gençliği için örnek olacak niteliktedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.