Ders Notları

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ormansız yurt, vatan değildir.” sözünü kısaca açıklayınız.

5. Sınıf Türkçe Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ormansız yurt, vatan değildir.” sözünü kısaca açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ormansız yurt, vatan değildir.” sözünü kısaca açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanların yaşama kaynaklarından biride ormandır . Eğer bir memleket e orman yoksa oradaki insanların yaşamları zorlaşır .

Yaşamı zor olan bir vatan ise yok olmaya mahkumdur. Bu yüzden ormansız bir vatan düşünülemez.


Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ormansız yurt, vatan değildir.” sözünü kısaca açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir memlekette ormanlara sahip çıkmak onu korumak önemlidir. Ormanların varlığı ve korunması, doğal çevrenin korunması, doğal denge ve döngülerin oluşmasını sağlamak için gereklidir.

Memleket in doğal kaynaklarının en başında orman gelir ormanda yetişen bir çok canlı vardır orman ayrıca oksijen in en fazla olduğu yerlerdir. Ormansız bir yurt çorak bir çöle dönüşür çölde de hiç bir güzellik yetişmez. Son yıllarda ormanlara karşı bilerek katliamlar yapılmaktadır. Doğayı sevelim ve sahip çıkalım ormanlar bizim milli servetlerimizdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğal çevre ağaç dikimi ile daha güzel olur. Ağaç olmayan bir ülkede oksijen de azdır. Çevremizde bulduğumuz boş ortamlar muhakkak ağaçlandırma dayız. Ağaçlar biz insanlara doğal güzellik oksijen ve hayvanlara da yuvadır. Her insan hayatı boyunca muhakkak bir ağaç dikmelidir. Çevremizde veya ormanlarda yanlış olan doğal afetler ve yok olmuş olan veya çeşitli amaçlarla yok edilir doğal çevreleri hemen ve hızlı bir şekilde ağaçlandırmak vatanımız için çok önemlidir. Vatanımızı seviyorsak muhakkak çevremizi bolca ağaçlandırma lıyız çünkü milletimizin sağlıklı olabilmesi için doğal çevreyi ve ağaçların vermiş olduğu oksijene ihtiyacı vardır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.