Ders Notları

Sizce hücre mi yoksa mikroskop mu daha önce bulunmuştur?

7. Sınıf Fen Bilimleri Sizce hücre mi yoksa mikroskop mu daha önce bulunmuştur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce hücre mi yoksa mikroskop mu daha önce bulunmuştur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mantıken hücre canlının en küçük yapı birimi olduğu için hücreyi gözle görmemiz imkansız olduğundan kanaaatla öncelikle mikroskop un bulunması mikroskopla da hücrenin bulunması mantığı bir gerçektir.

Çünkü mikroskop 1590 yılında zacharias janssen tarafından bulunmuştur. Hücre ise 1665 yılında Robert hooke tarafından keşfedilmiştir.


Sizce hücre mi yoksa mikroskop mu daha önce bulunmuştur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hücre mi yoksa mikroskop mu önce bulundu diye düşünürsek tabii doğal olarak öncelikle mikroskop un bulunduğu fikri doğru olur. Hücreler  şişe mantarından elde ettiği ince kesitleri 1665 yılında robert hooke mikroskop altında incelendiğinde küçük odacıkları görmüştür ve buna hücre anlamına gelen cellula adını vermiştir.

Demek oluyor ki hücrenin keşfi mikroskobun keşfinden daha sonradır. Mikroskop 1590 yılında Hollandalı bilim adamı tarafından icat edilmiştir. Mikroskop teleskopun tersine mantıkla üst üstüne koyulan mercekler ile küçük mikroorganizmalar inceleme amacı ile icat edilmiş bir alettir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gözle görülmeyen ve en küçük yapı taşı olan hücreleri incelemek için mikroskop a ihtiyaç duyarız. Tarihte elbetteki mikroskobun öncelikle bulunduğu söylenebilir çünkü mikroskop olmazsa hücreyi de incele yemeyiz Ayrıca hücreleri incelemek için mikroskobu ihtiyaç duyduğumuz için öncelikle mikroskobun icat edilmesi olması gerekir çünkü mikroskop icat edilmeseydi çok küçük yapıya sahip olan hücreleri incelemek çok zor olabilirdi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.