Ders Notları

Mikroskop nasıl keşfedilmiş olabilir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Mikroskop nasıl keşfedilmiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mikroskop nasıl keşfedilmiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bilim insanlarındaki gözle görülemeyen hücreleri inceleme merakı sayesinde keşfedilmiştir.

Tarihteki ilk mikroskobu 1590 yılında Zacharias Janssen teleskop üzerinde yapmış olduğu değişikler sonucunda bulmuştur. Bu basit mikroskobun üstüne eklemeler yapılarak günümüzdeki modern mikroskop halinin almıştır. Antonie van Leeuwenhoek ve Robert Hook modern mikroskobun geliştirilmesinde katkılar sağlamıştır.


Mikroskop nasıl keşfedilmiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Mikroskop bilim insanlarının daha küçük yapıları inceleme merakı sonucu icat edilmiştir. Canlı yaşamını daha iyi anlamak ve araştırmak için canlının en küçük yapısı olan hücreler incelenmeliydi. Hücreler gözle görülmeyecek kadar küçük yapıda oldukları için onları büyütüp inceleme fikri sonrasında mikroskop icat edilmiştir. İlk basit mikroskobun geliştirilmesi ile günümüzden birden fazla mikroskop çeşidi bulunmaktadır.

İnsanların temel hücresini incelemek için icat edilen mikroskobun tarihi 1590 yılına dayanmaktadır. Hollandalı mucit Zacharias Janssen teleskop üzerinde bazı değişiklikler yaparak ilk basit mikroskobu icat etti. Bu mikroskobu geliştiren ve günümüzdeki haline getiren kişiler ise Antonie van Leeuwenhoek, Robert Hook ve Galileo Galile’dir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gözle görülmeyen küçük varlıkları incelemek için bilim adamları teleskopu icat etmiştir. Tarihte teleskopun icadı elbetteki hücrenin gibi küçük maddeden incelemek amacıyla veya çeşitli küçük maddelerin yaptığını öğrenmek amacıyla keşfedilmiş büyük gece adlardan biridir. Teleskop sayesinde gözle göremediğimiz canlıları ve varlıkları inceleyerek yapılarını öğrenebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.