Ders Notları

Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız.

5. Sınıf Türkçe Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

  • Bilinçli tüketici satın alacağı bir malı alırken gerçekten o ürüne ihtitacı olup olmadığını düşünür.
  • Aldığı ürünün bütçesine uygun olup olmadığına bakar.
  • Malı teslim almadan sözleşme imzalamaz.
  • Parayı peşin olarak ödemez, ürünü teslim aldıktan sonra öder.
  • Aldığı malın sağlam veya defolu olup olmadığını kontrol eder.
  • Taksitli olarak aldığı ürünleri hazırlanan sözleşme metnini imzalamadan önce mutlaka okur.

Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yaşadığımız toplum içerisinde sürekli bir şekilde tüketici durumundayız. Bunun içinde bilinçli tüketici olmamız gerekir.Bilinçli tüketici şu şekilde olunur, almak istediğimiz mal veya hizmete ihtiyacımız olup olmadığı israftan kaçınılacak şekilde kullanabileceğimiz kadar alırız.

Alınacak mal yada hizmetin fiyatını araştırır, fiyat farklarını tespit eder bütçemize en uygun olanı alırız.

Elimizden geldiği kadar bütçemize göre alışveriş yapmalı, alışverişlerimizi peşim olarak yapmaya çalışmalı taksitli aldığımız ürünlerin ileride bize fazladan borç çıkarıp, çıkarmayacağını iyi hesaplamalı vede ödediğimiz taksitlerin bordrolarını mutlaka saklamalıyız.

Alınan malın içeriği ve son kullanma tarihlerini mutlaka okumalıyız.Aldığımız malın kusurlu veya arızalı çıktığı durumlarda firmaya başvurmalı, firmanın gideremediği sıkıntıları tüketici hakem heyetine başvurarak mağduriyetimizi gidermeye çalışmalıyız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.