Ders Notları

Yolların toplumlar arası etkileşimdeki önemini açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yolların toplumlar arası etkileşimdeki önemini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yolların toplumlar arası etkileşimdeki önemini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: İnsanlar tarih boyunca ticaret yolları ile ürettiklerini taşıdılar ve sattılar bu alışveriş sırasında kültürlerini dillerini dinlerini örf adetlerini gelenek göreneklerini yapılan bir icadı etkileşim aracı ile diğer toplumlara da aktardılar.


Yolların toplumlar arası etkileşimdeki önemini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Tarih boyunca İpek Yolu Baharat Yolu gibi Yollar insanların etkileşiminde toplumların şekillenmesinde bilgilenmesini de gelişmesinde önemli rol oynamıştır  İpek Yolu üzerinde bulunan kervansaraylar dinlenme ve Uğrak Yeriydi bu kervansaraylarda her türlü din dil ırka mensup insanlar mevcuttu burada olan insanlar gelenek ve göreneklerini birbirlerine aktarıyordu. Örneğin Avrupalı Kaşif Marco Polo’nun yaptığı seferde doğunun zenginliklerini keşfetmesi buradan öğrendiği icatları Avrupa’ya taşıması Avrupa’nın bundan etkileşerek ilerlemesine yol açmıştır. Yollar sadece üretilen ürünlerin taşınıp satılmasına vesile olmayıp aynı zamanda bir bakıma bilginin de taşınmasını sağlamıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. insanlar geçmişten günümüze kadar birçok ticaret yoğunluk olarak geçim kaynağını sağlamış ülkelerinde üretilen birçok ürünlerin ticaretini bu ülkeler arasında yapmıştır ayrıca yollarda ulaşımın hızla artması ve teknolojinin ilerlemesi ile beraber bir çok amaçlı buraya gelmiş ülkemizin doğal ve tarihi özelliklerini görmüşlerdir ayrıca yollarla beraber birçok insan ülkemizde ve ülkemizin güzelliklerini görerek burada kalmaya ya da eğitim görmeye karar vermişlerdir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.