Ders Notları

Tarihî ticaret yollarının toplumlar arası ilişkileri nasıl etkilediğini belirtiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Tarihî ticaret yollarının toplumlar arası ilişkileri nasıl etkilediğini belirtiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Tarihi ticari Yollar dediğimiz zaman aklımıza Çin’den başlayıp Avrupa’nın içine uzanan İpek Yolu ve de Hindistan’dan başlayarak Avrupa’nın içi ne uzanan Baharat Yolu gelmektedir.
O dönemde gelişmiş toplumlar Doğu daydı mucitler Bilginler astronomi matematik felsefe büyük ordular büyük savaşlar doğu ülkelerinde gelişmekte idi doğuya giden bir Avrupalı gördüğün farklılıkları Marco Polo gibi notlar alarak Doğu’nun zenginliklerini Batıya doğru taşıdılar ticaret yolları diğer ülkeler arasında haber alma veya öğrenilmiştir. İcat edilmiş şeylerin doğudan Batıya Doğuya gitmesine sağlamaktaydı doğunun zenginlikleri bir süre sonra Haçlı seferlerine sebep olacaktı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok eski dönemlerde insanlar tapas yöntemi ile üretmiş oldukları veya elde etmiş oldukları ürünleri ticaret yolu ile bu şekilde sağlarlar the İpek yolu ve baharat yolu daha sonraları para icat edildikten sonra ve insanlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılan en önemli ticaret yollarından biri olarak sayılmak daydı elbette ki günümüzde ticaret oldukça kolaydır ulaşım yolları ile teknolojik aletler ile ve çeşitli imkanlar ve bir yerden bir yere ticaret yapmak olduğu çok kolaydır günümüzde birçok insan geçim kaynağını ticaret ile sağlanmaktadır ülkelerin ekonomisinin kalkınması ticarette olmaktadır ticaret insanların genel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.