Ders Notları

Kalıp yargılar kültürler arası ilişkileri nasıl etkiler?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kalıp yargılar kültürler arası ilişkileri nasıl etkiler? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kalıp yargılar kültürler arası ilişkileri nasıl etkiler? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kalıp düşünce  ve ön yargılar başka bir gruba ait insanlara karşı negatif düşünceler tutumlar, duygular ve davranışlar olarak kabul edilir.

Farklı zelliklere sahip iki grubun ilişkileri etkileyen düşünce ve tutumlar ve bunların olmasına neden olan olayların içinde oluşturduğu kültürdeki tepkime sonucu kalıp ön yargılar oluşur.


Kalıp yargılar kültürler arası ilişkileri nasıl etkiler? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Bazı ülkelerin geçmişte yaşadıkları olaylardan dolayı birbirlerine karşı ön yargılı olmaları sonucunda o toplumlar birbirlerine ile diyaloğa girmezler veya ilişkileri en alt seviyede tutarlar. Örneğin Türkiye ve Yunanistan arasında iyi ilişkiler kurmaya çalsalar da Geçmişten gelen aralarındaki sorunlardan ve problemlerden dolayı toplumlar birbirlerine arasında ön yargı ile yaklaşarak düşmansı tavırlar tutunmaktadırlar.

Yine bir örnek vermek gerekirse Osmanlı Devleti’ndeki 1915’teki ermeni teşriinden dolayı Ermeniler bugün Türkleri soykırım ile suçlayarak Türkiye’ye haksız yere düşmanlık yapmaktadırlar. Bunun gibi olaylar toplumlar arasında ön yargılar sebep olmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kalıp yargılar genellikle önyargıyla yaklaştığımız ve yanlış benimsediğimiz düşünceler olabilmektedir. Türk tarihi gelenek ve görenekleri ve ayrıca kültürü çok güzel hoşgörü ile dolu olan yardımsever ve dayanışmaya büyük önem veren Ayrıca ağladı duyguları ve sabır benimseyen bir düşünce tarzına sahiptir. Kalıplaşmış yargılar sebebiyle insanlara karşı önyargılı ve hoşgörüsüz yaklaşmamalı saygılı ve sevgili olmayı ihmal etmemeliyiz. Ayrıca karşımızdaki insana karşı empati kurmayı düşüncelerinle düşünüyor ve birlikte paylaşabileceğiniz güzel bir cigara ilişkileri düşünerek sabırlı ve hoşgörülü olmalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.