Ders Notları

Derinlere inildikçe baraj duvarlarının kalınlığı artar. Barajların bu şekilde yapılmasının sebebi nedir?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Derinlere inildikçe baraj duvarlarının kalınlığı artar. Barajların bu şekilde yapılmasının sebebi nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Derinlere inildikçe baraj duvarlarının kalınlığı artar. Barajların bu şekilde yapılmasının sebebi nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Barajların bu şekilde yapılmasının sebebi basınçtır. Barajın derinleştiği kısımlarda su kuvveti fazla olduğundan dolayı basınç da fazla olur.


“Derinlere inildikçe baraj duvarlarının kalınlığı artar. Barajların bu şekilde yapılmasının sebebi nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Barajların duvarları aşağı indikçe kalın yapılır ki suyun basıncına dayanabilsin ve yıkılmasın.

Barajların temel zemini ise gençten yaşlıya doğru alüvyon , volkanik kayaçlar ve kil taşından meydana gelir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıf fen bilimleri ders kitabında yer alan ödevlerimizi ve tüm bilgileri Forum sayfa hemen bularak yapabiliyorum bu sayfadaki bilgi ve cevaplara baktığım zaman ödevlerimi hemen kavrayabiliyorum ödevlerime yardımcı olan bu siteyi her zaman severek ziyaret ediyorum verilen bilgi ve cevapları ödevi yaptığınız anda her zaman ödevlerimi başarılı bir şekilde bitiriyorum size çok teşekkür ederim sizler de severek ödev yapıyorum ve arkadaşlarıma her zaman sizlere tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.