Ders Notları

Anadolu nasıl Türk yurdu hâline gelmiştir?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadolu nasıl Türk yurdu hâline gelmiştir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Anadolu Büyük Selçuklu imparatoru Sultan Alparslan tarafından 1071 Malazgirt Savaşı’nda Bizans İmparatorluğu’na karşı kazanılan Zafer ile kapıları Türklere açılmıştır.
Bu savaş sonrasında Sultan Alparslan bölgeyi Türkleştirmek amacıyla komutanlarına beylikler vererek Anadolu’da ilk Türk beyliklerini kurdurmuştur. Bu beylikler daha sonra birleşerek Anadolu Selçuklu devletini kurmuştur. İlk kurulan Anadolu’daki beylikler Saltuklular, Danişment Artuklular, Çaka Beyliği, Mengücekler saydığımız bu beylikler Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük rol oynamış Anadolu Selçuklu kurulana kadar bölgeye hakim olmuş Bizans’ın gücünü kırmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Anadolu beylikleri ile başlayan Anadolu’nun Türklere ne olması Selçuklu Devleti’nin Alparslan komutanın buraları fethetmesi ve burada beylikler kurmasında oluştuğunu söyleyebiliriz. Anadolu toprakları çok verimli topraklarda Türklerin burada yaşaması burada geçimlerini sağlamak tarımcılık ve hayvancılık ile uğraşması Ayrıca beylikler kurması Türkleri gitgide Anadolu topraklarda yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.