Ders Notları

Malazgirt Savaşı ile Miryokefalon Savaşı’nı Anadolu’nun Türk yurdu olmasına katkıları açısından karşılaştırarak değerlendiriniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Malazgirt Savaşı ile Miryokefalon Savaşı’nı Anadolu’nun Türk yurdu olmasına katkıları açısından karşılaştırarak değerlendiriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Malazgirt Savaşı ile Miryokefalon Savaşı’nı Anadolu’nun Türk yurdu olmasına katkıları açısından karşılaştırarak değerlendiriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Malazgirt Savaşı 1071 Alparslan tarafından zaferle sonuçlandırılmış Bizans ağır bir yenilgiye uğramıştır bu zaferle Anadolu’nun kapılarını açan Türkler Anadolu’ya hızlı bir ilerleme yapmışlardır.

Miryokefalon savaşı ise 2. Kılıçarslan tarafindan 1176 da meydana gelmiştir Bu savaşın sonucunda Selçuklu Devleti büyük bir zafer kazanmış Bizans vergiye bağlanmış Avrupalıların Türkleri Anadolu’dan çıkarma ümidi son bulmuştur.


Malazgirt Savaşı ile Miryokefalon Savaşı’nı Anadolu’nun Türk yurdu olmasına katkıları açısından karşılaştırarak değerlendiriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Malazgirt Meydan Muharebesi ve Zaferi ile sonuçlanan Türklerin Anadolu’ya akımları fazlalaşmış Anadolu yurt edilmeye başlanmıştır. Bu durum karşısında Bizans Avrupa’dan yardım istemiş bunun sonucu Haçlı Seferleri başlamıştır bu zaferden 100 yıl sonra Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı 2. Kılıçarslan liderliğindeki Selçuklular bizans’ı Miryokefalon da büyük bir yenilgiye uğratarak bizans’ı vergiye bağlamış Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan çıkarma hayalleri Suya Düşmüş ve Anadolu Türkiye olarak nitelendirmeye başlanmıştır Miryokefalon Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu onaylayan zaferdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Malazgirt zaferi ile Türklerin Anadolu’da büyük bir ilerleme ve Zafer kazanmışlardır. Malazgirt savaşı bizanslılarla yapılan ve Türklerin kazanmış olduğu Anadolu’ya girmeye başlamıştır .miryokefalon savaşı da Malazgirt zaferi gibi Türklerin büyük Topraklar kazanmasına ve bu başarıyla Türklerin topraklarına Toprak katması anlamına gelmektedir.sosyal bilgiler dersinde bulunan bu konuyu çok merak ediyordum sizin sayenizde bu konu hakkında bilgilendim iki Savaş arasındaki ortak özellikleri bu konu ile beraber çok güzel bir şekilde anlamış oldum sizlere teşekkürlerimi iletmek istiyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.