Ders Notları

Necip Fazıl Kısakürek’in “Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım.” sözünden ne anladığınızı açıklayınız.

4. Sınıf Türkçe Necip Fazıl Kısakürek’in “Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım.” sözünden ne anladığınızı açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Bir insanın üstün başarılar elde etmesi ve büyük işlere imza atması için çok çalışması lazımdır. Büyük başarıya sahip insanlar her zaman çok çalışan ve gittiği yola emek eden insanlardır. Yerinde oturan insanlar başarıya ulaşamazlar. Alın teri dökmek ve mücadele etmeden başarı elde edilemez. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Necip Fazıl kısa yüreği söylemiş olduğu bu sözde devler gibi bir eser bırakmak istiyorsanız karıncalar gibi çalışmalısın sözünde anlatılmak istenen bir insan başarıya ulaşmak istiyorsa başarılı bir şey dünyada bırakmak istiyorsa ve başarıları desteklerse başarıları görüntülü istiyorsa elbetteki çok çalışması gerekmektedir insanlar azim içerisinde ve tüm mücadele rağmen başarmanın yolunu bulduğu zaman planlı ve sistemli bir şekilde çalıştığı zaman sahip oldukları eserlerin ve yapmış olduğu güzelliklerin sonuçlanmasına katkı sağlayacaklarını bilmektedirler. Bir insan güzel bir eser bırakmak istiyorsa ve eserini dünyaya tanıtmak istiyorsa tanınmış bir eser dünyada göstermek istiyorsa elbette ki çok çalışmalı karıncalar gibiydi edilmeli ve yapmış olduğu eserler ve kendine en güzel şekilde ifade etmelidir bu çalışmaktan azim etmekten ve planlı bir şekilde çalışmaktan geçeceğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.