Ders Notları

Türkiye Selçukluları Dönemi’nde yapılan kültürel faaliyetlerin Anadolu’nun Türkleşme sürecine yaptığı katkıları araştırınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye Selçukluları Dönemi’nde yapılan kültürel faaliyetlerin Anadolu’nun Türkleşme sürecine yaptığı katkıları araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Türkiye Selçuklu döneminde yapılan kültürel faaliyetler Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük rol oynamıştır o dönemde yapılmış olan mimari eserler bilimsel çalışmalar düşünürler Anadolu’nun daha hızlı Türkleşmesini sağlamıştır.
Mevlana Ahi Evran gibi Bilge kişilerin Anadolu’da bulunması Anadolu halkını hoşgörülü barışçıl diğer milletlerle iyi geçilmesine sağladığı gibidir.
Usta Kalfa Çırak ilişkisinin olduğu sistem içerisinde halka zanaat yapmayı öğretmişler. Bu teşkilat Osmanlı dönemine kadar gelmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti birçok Kervansaray şifahane Cami medrese gibi eğitim ilim Ticaret merkezleri haline getirdiği hizmetleri halka sunarak Türkleşme de büyük rol oynamıştır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal bilgiler ders kitabımızdaki temel bilgileri öğrenmek ve bu bilgiler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak zor sana bilgiler dersimizi yapmak artık çok kolay Forum sayfası dersini vermiş olduğu cevaplar ve ve ders kitaplarında bulunan ödevleri vermiş olduğu açıklamalı cevaplar sayesinde ödevlerimizi kolay hızlı bir şekilde bitiriyor hem de ödevlerimizi de hayır bir şekilde anlıyoruz ödevlerimizi zorlamadan güzel bir şekilde bitirme imkanlı Forum sayfası testi cevapları sadece sahip olduğunu söyleyebilirim teşekkür ederim sizler sayesinde sosyal bilgiler dersinde daha başarılıyım severek takip ettiğim söylemek isterim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.