Ders Notları

Sabah namazının sünneti nasıl kılınır? Anlatınız.

6. Sınıf Din Kültürü Sabah namazının sünneti nasıl kılınır? Anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
“Niyet ettim Allah rızası için bu günkü sabah namazının iki rekat sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Bu niyet içten veya dil ile olabilir.( Erkekler )İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” diye tekbir getirir. Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur. “Allah’u Ekber” denir ve rükuya  eğilir. Rükuda üç kere “Subhane Rabbiyel Azim”  denir.Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
“Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
“Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır. İkinci rekatta aynı şekilde kılındıktan sonra “tahiyyat duası” okunarak iki yanına selam verilir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sabah namazı imsak saati ve güneş çıkmasına kadar samanı olan ve oldukça sevaplı bir zaman olarak bilinmektedir sabah namazı güne başlama namazıdır sabah namaza 4 rekattır 2 rekat farzı iki rekat sünnet olarak kılınan sabah namazında sünnet namazı öncelikle niyet ile başlamalıdır farzı kıldıktan sonra sünnet namazını kılmalıyız sünnet namazı farz namazı gibi niyet edilmeli Fatiha okunmalı fatiha’dan sonra ruhu ve secdeleri yapılmalı daha sonra tekrar Fatiha okuduktan sonra rüku ve secdeden sonra ettehiyyatü duası okuyarak tamamlanır selam verilerek 2 rekat sünnet namazımızın tamamlandığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.