Ders Notları

Çevrenizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için nelere dikkat ediyorsunuz?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çevrenizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için nelere dikkat ediyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için nelere dikkat ediyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar güne başlamaları ile birlikte çevrelerindeki tüm insanlarla iletişim haline geçerler. İletişim insanlarla olan ilişkilerimizi olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir.

Konuşurken karşınızdakinin yüzüne bakarak başka şeylerle ilgilenmeden onu önemsediğimizi göstererek, karşımızdaki insana empati kurarak, o konuşurken dinlersek onunla iyi bir iletişim kurmuş oluruz.


Çevrenizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için nelere dikkat ediyorsunuz?konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak istiyorsak, iletişim kurarken karşımızdaki insanın konuşmasını bölmeden, konuşmanın devamını tahmin etmeden onun yüzüne bakarak jest ve mimiklerimizle ölçülü ve saygılı cümleler kurarak karşıdaki insana sempatik tavırlar ile güven veririz.

İletişim kurmanın birçok yolu ve yöntemi bulunmaktadır. İnsanlar çevrelerindeki insanlarla olumlu iletişim kurmaya çabalarlar. Olumlu şekilde iletişim kuran insanlar,kendilerini  huzurlu güvenli ve mutlu hissederler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevrenizdeki insanlarla olumlu diyalog kurmak ve ilişki kurmak istediğim zaman öncelikle saygılı ve sevgili olmayı tercih ediyorum. Diyalog kuracağım insana karşı yüksek sesle konuşmamak nazik olmak hareket ve büyüklerime dikkat etmek gibi birçok ahlaki hususlara da dikkat ediyorum. Bir insanın kendisini ifade etmesi için az ve öz anlaşılır sözcükleri tercih etmesi gerekmektedir. Çünkü diyalog kurarak anlaşabilir alışveriş yapabilir haberleşme ve iletişim sağlayabiliriz. Diyalog kurmanın kurallarını ve diyalog kurma inceliklerini öğrenmezsen karşımızdaki insana empati ve hoşgörü yapmazsak doğru iletişim kurmamız oluruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.