Ders Notları

Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurarken kullandığınız kelime ve cümlelere örnekler veriniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurarken kullandığınız kelime ve cümlelere örnekler veriniz. Bu ifadelerden hangileri iletişimi olumlu, hangileri olumsuz etkilemektedir? Belirtiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurarken kullandığınız kelime ve cümlelere örnekler veriniz. Bu ifadelerden hangileri iletişimi olumlu, hangileri olumsuz etkilemektedir? Belirtiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremizdeki insanlarla iletişim kurarken günlük kullandığımız bazı cümleler vardır. Kurduğumuz bu cümleleri insanların bize yakınlık derecelerine göre ayarlarız.

Çevremizdeki insanlarla iyi iletişim kurmak istiyorsak olumlu cümlelerden olan günaydın, iyi günler, iyi çalışmalar, teşekkürler, nasılsınız, hoşgeldiniz, lütfen, rica ederim gibi kelimeler kullanarak insanlarla iyi iletişim kurabiliriz.

Olumsuz cümleler ise malesef, hayır, yapamam, sen kendin hallet,daha sonra bakarız gibi cümleler olumsuz cümlelere girer. Bu cümleleri kullandığımız takdirde insanlar bize mesafeli davranmaya başlar.


Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurarken kullandığınız kelime ve cümlelere örnekler veriniz. Bu ifadelerden hangileri iletişimi olumlu, hangileri olumsuz etkilemektedir? Belirtiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İletişim kurmak insanların bir ihtiyacıdır. İnsanlar günlük hayatları içerisinde birbirleri ile konuşurlar. Okuldayken, alışveriş yaparken, iş yaparken, evdeyken sürekli iletişim halindedirler. Çevremizdeki insanlarla iletişim kurarken olumlu ve olumsuz cümlelerle iletişim kurarız.

Olumlu cümleler :

Günaydın, iyi geceler, hoşgeldiniz,

Olumsuz kelimeler ise insanları rencide edebilecek onların hoşlarına gitmeyecek kelimelerdir.

Bu kelimeler : seninle işim olmaz, hayır kabul edemem


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde insanlarla iletişim kurarken ya rabbi ya da 1 ile karşılaştığımız zaman kullanmış olumlu cümlelere örnek vermek istediğimiz zaman merhaba selam ne haber nasıl gidiyor nasılsınız günaydın iyi akşamlar günaydın bugün hava ne güzel bugün nasıl hissediyorsun sağlıklı günler dilerim gibi temel ifadelere sıkça kullanmaktayız. İletişim insanlar arasında birbirini anlamak birbirini diyalog kurmak ve birbirinize ilişkiler kurmak için gereklidir nazik anlaşılır kibar cümlelerle birbirimizde iletişim kurduğumuz zaman daha güzel günler daha anlaşılır ortamlarda huzurlu bir şekilde yaşarız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.