Ders Notları

Sevgi sözcüğünün size çağrıştırdığı kavramları yazınız. Bu kavramlardan birini seçerek bilgilendirici bir metin yazınız.

8. Sınıf Türkçe Sevgi sözcüğünün size çağrıştırdığı kavramları yazınız. Bu kavramlardan birini seçerek bilgilendirici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sevgi sözcüğünün size çağrıştırdığı kavramları yazınız. Bu kavramlardan birini seçerek bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

 • Aşk
 • Merhamet
 • Saygı
 • Dürüstlük
 • Arkadaşlık
 • Hoşgörü

Yazı Taslağı

Yazının Konusu: Memleket Sevgisi

Yazının Ana Fikri: Memleket Sevgisinin Bizlere Verdiği

Giriş Bölümü: Ahlak ve hoşgörü sahibi olmanın faydası.

Gelişme Bölümü: Memleket Neden Önemlidir.

Sonuç Bölümü: Memleketin Önemi


Sevgi Dolu Memleketim

Memleketim memleketim diyerek başlamış bir çok şair. Mısralarda bu denli özlem ve sevgi bir arada kullanılmıştır. Memleket bir insanın kendini güvende hissettiği sürekli olarak kendini buraya ait olarak hissetmesi anlamına gelmektedir.

Bir insan memleketinde kendi benliğini bulduğu, soydaşlarıyla aynı üzüntüyü, sevgiyi, sıkıntıyı hissettiğinden dolayı memleket sevgisi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bülbül’ü altın kafese koymuşlar gene memleketim demesi bizlere memleketin hiç bir şeyle ölçülemeyeceğini anlatmaktadır.

Sonuç olarak kendimizi özgür hissettiğimiz aynı acıyı, aynı sevinci paylaştığımız memleketimiz sevginin en güzel yeridir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Kan Verme
  Günde bir çok insan kaza yapar .  Ve bu kazalar sonucu bir çok insan ölür bunun nedenlerinin başında kan kaybı gelir. Kan kaybı sonucunda kan ararlar . Tam bulurlar ve o insan kanını vermek istemez. Bunun sonucunda bir insanı daha kaybederiz. Niye çünkü ona kimse kan vermedi diye.
  Sizlerde kan vermeyerek bir insanı canından etmeyin
   

   
  Kan vemek hayat kurtarır.
   

 2. Dünyaya geldiğimiz ilk günden itibaren sevmeye ve sevilmeye ihtiyaç duyarız. Çünkü sevgi kavramı güvenmek kendini dostlarınla iyi hissetmek ve sevilerek büyümek birçok ahlaki duygularımızı gelişmeye elverişli en güzel duygulardan biridir. Ayrıca sevilen bir insan saygıyı hoşgörüyü anlayışı ve sabrı da öğrenir. Sevgilim olmadığı bir ortamda ve bir toplumda huzur ve mutluluk olmaz. Biz insanlar yakınlarımız tarafından aile bireylerimiz tarafından ve arkadaşlarımız tarafından sevilmeyi isteriz aynı şekilde hayvanlarda bitkilerde sevilmeye ihtiyaç duyar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.