Ders Notları

Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönlerini söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönlerini söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönlerini söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Oligarşi ve demokrasinin birbirine benzeyen yönleri şudur oligarşide ve demokrasi seçilmiş bir grup vardır Bu meclis kanunları onaylar ve çıkarır.Fakat oligarşinin demokrasiden ayrıldığı nokta oligarşi Daimi olarak Zümre tarafından oluşturulurken Demokraside halk tarafından seçilir.


Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönlerini söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Roma İmparatorluğu yönetildiğini sistemi Cumhuriyet’ti bu cumhuriyetin içerisinde delegelerinin olduğu bir sistem vardı bu delegeler Zengin Soylu bir zümre idi yani yönetimi Aslında oligarşi şeklindeydi Roma bu zümrenin  onayladı kanunları  senatör adı verilen meclis tarafından çıkarılırdı. Öyle ki  Bu meclis  Roma’nın imparatorunu yani konsülü seçerdi konsüller bugünkü cumhurbaşkanıları gibi seçilir. 1 yıl liderlik yaparlardı meclis tekrar konsülü onay verirse yönetime devam ederdi mantık olarak demokrasi gibi görünse de halkın söz sahibi olmaması demokrasiden en büyük ayrı mıydı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal bilgiler dersinde verdiğiniz bilgilerle aydınlandım. Verdiğiniz cevaplar hem akıcı hem kolay hem de açıklayıcı oluyor. Bu sebeple derslerimi yaptığım zaman sitemizi ziyaret ediyorum. Sizlere çok teşekkür ediyorum.derslerimi yaparken hem doğru bir şekilde yapmama hem de hızlı bir şekilde yapmama yardımcı oluyorsunuz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.