Ders Notları

Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir? Söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Demokrasi Halkın kendi kendini yönetme biçimidir demokrasilerde halk kendini Yönetecek kişileri seçerler monarşide ise Devleti 1 kişi veya 1 Hanedan yönetir monarşilerde hükümdar yasaların üzerindedir.


Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Günümüzde demokratik hükumetler ile yönetilen Monarşik rejimler bulunmaktadır rejimler her ne kadar demokrasi en iyi şekilde yönetse de halkın üzerinde hükümdar olarak kral Hanedan bulunmaktadır: Krallar kan bağı ile babadan oğla geçmektedir. Bu da demokratik resimleri hiç uymamaktadır demokratik rejimlerde halk kendi kendini yönetmektedir halk yasalarla güvence altındadır monarşi değilse yasalar her zaman kraldan tarafadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cumhuriyet ilan edildikten sonra demokrasi esas alınmıştır.demokrasi ile beraber millet kendini yönetecek yöneticiye oy yöntemi ile seçerek başa getirmiştir.Ayrıca demokrasi birden çok partili aday olmasına ve bu alanda çalışmalar yapmasına imkân sağlamıştır.Yalnız monarşi bir hanedandan gelen bir kişinin seçilmesi ve onun yönetime geçmesi biçimidir. Monarşi sistemi birçok hak ve özgürlüğün önüne geçmiştir. Halkın kendi düşüncesi ve fikri sayılmamıştır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.