Ders Notları

Cumhuriyet, monarşi ve oligarşi yönetimlerini insanların sahip olduğu hak ve özgürlükler açısından karşılaştırarak söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Cumhuriyet, monarşi ve oligarşi yönetimlerini insanların sahip olduğu hak ve özgürlükler açısından karşılaştırarak söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cumhuriyet, monarşi ve oligarşi yönetimlerini insanların sahip olduğu hak ve özgürlükler açısından karşılaştırarak söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Cumhuriyet tanım olarak insanın kendi kendini yönetmesidir monarşi ise Mono kelimesinden gelir ve tek anlamına gelir tek bir insanın yönetmesi anlamındadır oligarşi ise siyasal gücün bir sınıf tarafından elinde bulundurulması anlamındadır bu tanımlar karşılaştırıldığında özgürlük ve insan hakları konusunda en geniş yetkiye sahip olan yine Cumhuriyettir.


Cumhuriyet, monarşi ve oligarşi yönetimlerini insanların sahip olduğu hak ve özgürlükler açısından karşılaştırarak söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Monarşiler yapı olarak tek bir insanın söz sahibi olduğu yasaların hukukun olmadığı kanunun tek bir kişi üzerinden işletildiği bir sistemdir bu sistemde insanlar verilen haklar kadar hak sahibidir. Basın özgürlüğü Düşünce özgürlüğü gibi şeyler yoktur.

Oligarşi ise bir grup bir zümre veya dini bir Ruhban sınıfı tarafından yönetilmesidir bu sistemde özgürlükler bu sınıfa ait olan kişiler içindir bu sınıf altındakiler verilen haklar kadar hakka sahiptir hukuk veya kanunlar bu sınıf için geçerlidir basın özgürlüğü Düşünce özgürlüğü gibi şeyler bu sınıf tarafından kontrol edilir uygun görülmeyenleri yayımlamanızza söylemenize izin vermezler.

Cumhuriyet Halkın kendi kendini yönetmesi kendi seçtiği yöneticinin çıkardığı kanunlarla. hukuk karşısında herkes eşit adaletin işlediği basın özgürlüğü Düşünce özgürlüğü insan hakları ve yaşam hakkının olduğu insanları koruyan kollayan bir sistemdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cumhuriyet sayesinde birçok hak ve özgürlüklere sahip olduk.Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşı zaferinden sonra Cumhuriyeti ilan etti. Cumhuriyet ve çok yenilikleri ve inkılapları Bir de tanıdı. Seçme ve seçilme hakkı bunların arasında yer almaktadır.halkın kendi yönetecek başkanlığı seçmesi Cumhuriyet ve demokrasi sebebiyle meydana gelmiştir.her 18 yaşına gelmiş Türk vatandaşı seçme ve seçilme hakkımız yararlanarak başa gelecek yönetici belirlemek için oy kullanır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.