Ders Notları

Savaşın yaşandığı bir yerde hangi hak ve özgürlükler kısıtlanmış olur? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Savaşın yaşandığı bir yerde hangi hak ve özgürlükler kısıtlanmış olur? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Savaşın yaşandığı bir yerde hangi hak ve özgürlükler kısıtlanmış olur? Neden?konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Savaşın yaşandığı ülkelerde toplum yerleşme, seyahat etme, eğitim görme vede iş sektörlerinin kapanması ile çalışma hakkından mahrum olmuş olur. Sağlık imkanları biter.

İnsanlar barınacak yerler bulamazlar. Yaşama haklarının kısıtladığı insanlar göçe veya savaş altında zor şartlarda yaşamaya çalışırlar. Savaşın olduğu yerlerde can güvenliğiniz yoktur. Can güvenliği olmayan insanlar yaşama haklarını elde tutmak için mülteci durumuna düşerek başka ülkelere göç ederler.


Savaşın yaşandığı bir yerde hangi hak ve özgürlükler kısıtlanmış olur? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Ülkemiz orta doğu coğrafyasında bulunmaktadır. Yakın tarihimizde Çevremizde birçok savaşla karşılaşmışızdır. 1990lı yıllarda ABD- Irak savaşı, Balkanlarda Sırbistan Bosna Hersek Hırvatistan savaşı daha sonra Kosova savaşı en son da Suriye savaşı bölgemizde yaşadığımız savaşlardır.

Bu savaşlarda binlerce insan canından olmuş, evini terk etmek zorunda kalmış, aileler parçalanmıştır. İnsanlar yokluk ve açlık seviyesine itilmiş. Ekonomik güçleri kalmamış, ülkeler karmaşa ve kaos içinde kalmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Savaşın yaşandığı bir ortamda insanlar birçok hak ve özgürlüklerinden olacak bir şekilde yaşarlar. Çünkü bir bölgede Savaş olması demek o insanların en temel hakkı olan sağlık eğitim barınma beslenme ve doğal kaynaklardan faydalanma gibi hak ve özgürlüklerin ciddi şekilde kısıtlandığını görebiliriz. Özellikle sivil toplum olarak bildiğimiz kadının çocuk ve yaşlılar bir şekilde savaşlardan etkilenirler özellikle maddi manevi olarak etkilendiğini insanlar birçok hak ve özgürlüklerinden mahrum kalırlar. Savaşlar Ayrıca ekonomik psikolojik doğal kaynakların tükenmesi tarihi eserlerin yok olması ve insanların sağlıklarını kaydetmesi gibi ciddi sorunların ortaya çıkabileceği olaylardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.