Ders Notları

Bazı katılar gibi hava ve sıvılar da elektrik enerjisini iletir mi?

6. Sınıf Fen Bilimleri Bazı katılar gibi hava ve sıvılar da elektrik enerjisini iletir mi? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bazı katılar gibi hava ve sıvılar da elektrik enerjisini iletir mi? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Katıların bazıları elektriği ilettiği gibi bazı sıvı ve hava halindeki gazlarda elektriği iletebilme özelliği vardır.

Saf su veya şekerli su elektriği iletmez iken tuzlu su limonlu su, asitli su, Gibi sıvı karışımlar elektriği çok iyi şekilde iletirler havadaki gazlardan ise birçoğu elektriği iletmez sadece flüoresan gazı vede neon gazı elektriği iletir.


Bazı katılar gibi hava ve sıvılar da elektrik enerjisini iletir mi? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İletken olan katılar yanı sıra bazı sıvı ve gaz maddelerde elektrik enerjisini ileten bilmektedir elektrik enerjisini iletmeyen bazı katı maddelere bu sıvılar döküldüğü zaman da yalıtımlı olan bu katılar elektriği yarı iletir veya tam iletir duruma gelmektedir.

Normalde saf su dediğimiz su elektriği iletmez. Saf su içerisindeki tüm bileşenleri alınmış bir su şeklidir. Suyun içerisine bazı maddeler katılarak iletken hali de yükseltileri bilmektedir.

Gaz haldeki bazı maddelerde elektriği ileten gaz halindeki maddelerdir sıvı ve gaz haldeki maddelere örnek verecek olursak; limonlu su, tuzlu su, asitli şu, floresan gazı, neon gazı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazı katı maddeler gibi sıvı maddeler ve gaz maddelerde elektriği getirebilmektedir bunlara çevremize çeşitli örnekler verebiliriz örneğin deniz altında bir müzik açtığımız daha müziği az da olsa duyma özelliğine sahip olabileceğimizi gözlemleyebiliriz Ayrıca bazı Kalın ve sert maddelerin elektrik geçirmediği gibi çeşitli birçok gaz ve sıvı maddelerin de sıvıyı geçirmediği gözlemlenebilir. Su gibi sıvı maddelerin elektriği iletme dediğini gözlemleyebiliriz yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler ve cevaplarla bunun daha iyi anlamak ve bu konuda daha iyi biri dilenme fırsatına sahip oldu sizler sayesinde fen bilimleri dersinde aklımıza takılan veya anlamadığınız tüm konuları örnekleri ile birlikte görebilme ve yapabilme imkânına sahip olabiliyoruz sizlere çok teşekkür ederim sizler sayesinde sınıfta en iyi fen bilimleri dersi anlayan öğrenci benim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.