Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? | Forum Sayfa Cevapları

Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Ahilik kültürü Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde anadolu da yaşayan halkın sanat.,ticaret,,ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında geçirmelerini sağlayan onları ahlaki yönde yetiştiren çalışma yaşamını iyi insan meziyetleri esas alarak düzenleyen bir örgütlenme sistemidir.

Kurucusu Ahi Evran ‘dir. Günümüzdeki esnaf odalarına benzer yapıdadır. Ahilik iyi ahlaklı, doğruluğun, kardeşliğin ve yardımseverliğin bir arada olduğu bir sosyo ekonomik düzendir.


Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Ahilik Selçuklu döneminden itibaren osmanlı döneminde de yaşatılmış, sosyo ekonomik bir sistemdir. Bu düzen ahlaklı insan yetiştirerek toplum içerisinde yardımsever, iyimser, sanatçı, sanatkar yetiştirmeyi amaçlanmıştır. Ahilik kültürü toplumsal huzurun ve refahın sağlanmasında önemli yer edinmektir.

Bizi biz yapan değerlerimizi Ahilik kültürü toplumun bütününe etki ederek birlik ve beraberliğimizi güçlendirir. Ahilik kültürünü yaşatmak hepimizin bir görevidir. Böylece hem ahlaklı bir esnaf hem ahlaklı bir toplum oluşmuş olur.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ahilik anlayışı ve ahilik kültürü Osmanlı devleti zamanında yardımlaşmak ve dayanışmak yardımcıları yaymak ve toplumda huzuru sağlamak için kurulmuş kuruluşlar ve bu kuruluşları destekleyen manevi ve kültürel özelliklerden oluşuyordu. Ahilik anlayışı birçok toplumda benimsendiği zaman toplumda yardımlaşma ve dayanışma duyguları artmaktadır Osmanlı devleti zamanında yapılan bu görüntüler ve yardım anlayışı örnek alınacak biçimdedir günümüzde de aylık hamile eşi Türk toplumuna aşılanmış ve sürdürdüğümüz bir gelenek haline gelmiştir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak