Ders Notları

Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ahilik kültürü Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde anadolu da yaşayan halkın sanat.,ticaret,,ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında geçirmelerini sağlayan onları ahlaki yönde yetiştiren çalışma yaşamını iyi insan meziyetleri esas alarak düzenleyen bir örgütlenme sistemidir.

Kurucusu Ahi Evran ‘dir. Günümüzdeki esnaf odalarına benzer yapıdadır. Ahilik iyi ahlaklı, doğruluğun, kardeşliğin ve yardımseverliğin bir arada olduğu bir sosyo ekonomik düzendir.


Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Ahilik Selçuklu döneminden itibaren osmanlı döneminde de yaşatılmış, sosyo ekonomik bir sistemdir. Bu düzen ahlaklı insan yetiştirerek toplum içerisinde yardımsever, iyimser, sanatçı, sanatkar yetiştirmeyi amaçlanmıştır. Ahilik kültürü toplumsal huzurun ve refahın sağlanmasında önemli yer edinmektir.

Bizi biz yapan değerlerimizi Ahilik kültürü toplumun bütününe etki ederek birlik ve beraberliğimizi güçlendirir. Ahilik kültürünü yaşatmak hepimizin bir görevidir. Böylece hem ahlaklı bir esnaf hem ahlaklı bir toplum oluşmuş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ahilik anlayışı ve ahilik kültürü Osmanlı devleti zamanında yardımlaşmak ve dayanışmak yardımcıları yaymak ve toplumda huzuru sağlamak için kurulmuş kuruluşlar ve bu kuruluşları destekleyen manevi ve kültürel özelliklerden oluşuyordu. Ahilik anlayışı birçok toplumda benimsendiği zaman toplumda yardımlaşma ve dayanışma duyguları artmaktadır Osmanlı devleti zamanında yapılan bu görüntüler ve yardım anlayışı örnek alınacak biçimdedir günümüzde de aylık hamile eşi Türk toplumuna aşılanmış ve sürdürdüğümüz bir gelenek haline gelmiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.