Ders Notları

Çevremizde suyu emen ve emmeyen başka hangi maddeler vardır?

4. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizde suyu emen ve emmeyen başka hangi maddeler vardır? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Çevremizde suyu Emen maddeler Toprak kağıt peçete odun ağaç giysilerimiz havlu yorgan yastık battaniye sünger sayılabilir. Suyu emmeyen maddeler ise taş mermer fayans demir alüminyum cıva cam plastik lastik, sayılabilir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde görmüş olduğumuz karton peçete pamuklu giysi veya beyaz Pamuk veya bu gibi ürünlerden elde etmiş olduğumuz tüm cisimler suyu elverişli bir şekilde emerler. Naylon plastik veya tahtadan yapılmış ürünler suyu çekemez. Bu gibi karşılaştırmaları yapmak ve bu konuyu daha iyi bir şekilde anlamak için çevremizde gördüğümüz ürünlerle bir araştırma yapmalı ve deneyler sonucunda suyu emen maddeleri ayrıştırma lıyız. Örneğin ıslanan bir yeri silmek için pamuklu bir bezle silindiği zaman daha hızlı bir şekilde suyu çektiğini görebiliriz aynı şekilde bir ilayda’nın elimizi alarak suyun altına tuttuğumuz zaman suyu çekmediğini suyun yüzeyinde bıraktığını gözlemleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.