Ders Notları

Tanıdığınız Türk bilim insanları kimlerdir?

3. Sınıf Türkçe Tanıdığınız Türk bilim insanları kimlerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tanıdığınız Türk bilim insanları kimlerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yakın tarihimizse ve de şuanda hayatta olan bir çok bilim adamımız bulunmaktadır. Bu bilim adamlarını sayacak olursak,

 • Kimyager Oktay Sinanoğlu
 • Fizikçi Mete Atatüre
 • Tıp Doktoru Türkan Saylan
 • Biyokimyager Naşide Gözde Durmuş
 • Fizik mühendisi ve mucit Canan Dağdeviren
 • Sosyolog Şerif Mardin
 • Dermakolog Hulusi Behçet Uz
 • Tarihçi Afet İnan
 • Matematikçi Cahit Arf
 • Molekülör Biyolog Aziz Sancar
 • Astro fizikçi Feryal Özel

Tanıdığınız Türk bilim insanları kimlerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Türk bilim adamları denince aklımıza gelmesi gereken belli başlı bilim insanlarımız bulunmaktadır. Bu bilim insanları bu topraklarda doğmuş vede bu topraklarda eğitim almış önemli insanlarımızdır.Kısaca sayacak olursak,

Astro fizikçi Feryal Özel – ABD NASA’da araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Astro fizikçilere verilen  Maria Goeppert ödülüne sahiptir.

Moleküler biyolog Aziz Sancar-Nobel kimya ödülü bilim adamımızdır. Dna onarımı, biyolojik saat, kanser tedavisi gibi konularda çalışmaları bulunur. 2015 yılımda nobel ödülğ almıştır.

Matematikçi Cahit Arf-Bilim dünyasında arf sabiti, arf halkaları yada arf sarmalları olarak bilinen matematiksel buluşun sahibidir. 10 Türk Lirasının arkasındaki resim Ordinaryüs prof. Dr.  Cahit Arf ‘ ın resmidir.

Tarihçi Afet İnan – Atatürk’ ün manevi kızıdır. Bursa kız öğretmen okulunu tamamladıktan sonra henüz 17 yaşımdayken öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Atatürk tarafından keşfedilince dil eğitimi almak için yurtdışına gönderilmiş, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Türk Tarih Kurumunun kuruluşu ve açılışında önemli rol almıştır.

Fizik Mühendisi ve mucit Canan Dağdeviren – Yeni nesil Türk bilim insanları arasında yer alır. HARVARD Üniversitesi genç akademi üyeliği bulunan ilk Türktür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Türkiye’nin gelmiş geçmiş tarihinde yer alan bilim adamları ülkemizde birçok katkıları bulunuyor mu bilim adamları yapmış oldukları yetenekli araştırmalar ve icatlar sayesinde dünya çapında tanınan bilim adamları arasında yer almaktadır bu konuyu öğrenirken vermiş olduğunuz bilim adamları ve bilim adamları hakkındaki bilgilerden faydalanarak ödevlerimi çok kısa bir sürede yaptım ödevlerinden arta kalan zamanda kitap okuyup zamanımız daha güzel değerlendirmeyi düşünüyorum birçok konuda verdiğiniz cevapları çok beğeniyorum verdiğiniz cevaplarla kendini geliştirebilir ve derslerinde daha başarılı olabiliyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.