Ders Notları

Refleks hareketleri her zaman aynı şekilde mi gerçekleşir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Refleks hareketleri her zaman aynı şekilde mi gerçekleşir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Refleks hareketleri her zaman aynı şekilde mi gerçekleşir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Refleks hareketleri her zaman aynı şekilde gerçekleşir. Aynı türden uyarılara sinirsel tepkimeler hep aynı şekilde olur. Fakat uyarının şiddetine göre süresinde ve süresinde farklılıklar oluşabilir.


Refleks hareketleri her zaman aynı şekilde mi gerçekleşir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Refleks vücuda dış alandan gelen bir uyarı sonucunda refleks yayı aracılığı ile doğan ve devinim aracılığı ile iç salgı gibi tepkilere yol açan tamamen istem dışı olan sinir etkinliğine denir.

Refleks özellik olarak aynı türden uyarılara aynı şekilde tepki verir. Fakat refleksi şiddeti ne kadar fazla ise buna göre refleksi oluşumu ve süresinde farklılıklar olur. Vücutta omurilik refleksleri ikiye ayrılır ; doğuştan gelen refleks ve sonradan kazanılan refleks


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Korktuğumuzda mı endişe duyduğumuz zaman veya panik yaptığımız zaman vücudumuz refleks olarak bazı hareketler bazı duygular ve bazı davranışlar yapabilir. Bu tamamıyla istek dışı ve vücudumuzun tepki olarak perdeyi bir işlevdir. Refleks her zaman aynı olmayabilir farklı tepkiler farklı duygular ve farklı davranışlar vücudumuzun vermiş olduğu genel bir yapıdır. Vücudumuzun doğal bir şekilde refleks vermesi bebekteki korktuğumuzu panik yaptığımızı endişe duyduğumuzu heyecanlandığımızda bir işareti olarak gösterilebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.