Ders Notları

İklim şartlarından etkilenmeden hayatımızı yıl boyunca aynı şekilde sürdürebilir miyiz? Neden?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı İklim şartlarından etkilenmeden hayatımızı yıl boyunca aynı şekilde sürdürebilir miyiz? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“İklim şartlarından etkilenmeden hayatımızı yıl boyunca aynı şekilde sürdürebilir miyiz? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İklim şartlarından etkilenmeden hayatımızı yıl boyunca aynı şekilde sürdürmek mümkün değildir. Çünkü havaların soğuması ile beraber ısınma ve ona göre hayatımızı düzenleme ihtiyaçları duyarız.

Hava sıcakladığı zaman ise yine aynı şekilde gerek kıyafet gerek serinleme konusunda farklılıklar olur. Mevsimlere göre çıkan meyve ve sebze çeşitleri de farklı olduğu için yiyeceğimiz yiyecekler bile değişecektir.


“İklim şartlarından etkilenmeden hayatımızı yıl boyunca aynı şekilde sürdürebilir miyiz? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mevsimlerin insan üzerinde etkisi çok büyüktür.

Mevsimlerin getirmiş olduğu sıcaklık değerleri insanların hayatını belirlemede çok büyük bir etkiye sahiptir.

İnsanlar kışın ısınmak ve kışın soğuk şartlarından korunmak için yazın ise sıcak havalarda serinlemek için bazı yollara başvururlar.

Mevsimlere göre giyecek çeşitleri de değişmekte bu yüzden insanlar mevsimsel meyve ve sebzeleri tercih etmektedirler.

Mevsimler giymiş olduğumuz kıyafetler üzerinde bile etkilidir. Kışın bizi soğuktan koruyacak, yazın ise sıcaktan etkilenmeyecek şekilde ince  giyiniriz. Bunların hepsi mevsimsel etkilerdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İklim şartları denilince aklımıza elbette ki sonbahar yaz kış e ilkbahar mevsimleri boyunca çeşitli birçok iklim şartlarını ve doğa olaylarını görebiliriz bunlar bazen çok fazla soğuk çok fazla sıcak aşırı yağ mı olur rüzgarda fırtınalı olaylar olabilir iklim değişikliği bunu göz önünde bulundurursak elbette ki yıl boyunca bu gibi olumsuzluklardan ve bu gibi hava şartlarına uzak durmamız mümkün değildir çünkü insanlar hayatlarını sürdürebilmek için sosyalleşmek için eğitim görebilmek için ulaşımı kullanmak için dışarıya çıkarlar ve bu gibi iklim çeşitlerinden ve olumsuzluklarından uzak kalmaları pek de mümkün olmayabilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.