Ders Notları

Sevdiğiniz bir sanat dalı ile ilgili araştırma yapınız.

4. Sınıf Türkçe Sevdiğiniz bir sanat dalı ile ilgili araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sevdiğiniz bir sanat dalı ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ben sinema izlemeyi çok severim öğrendiğim kadarıyla sinema 7. Sanat olarak nitelendirilmektedir. Bunun üzerine bende sinema üzerine araştırma yapmaya karar verdim.

Sinema sanatı, kamera aracılığıyla elde edilmiş görüntülerin ışık aracılığıyla beyaz renkte bir perdeye yansıtılarak film adı verilen sesli veya sessiz görüntülerin elde edilmesidir. Üretilen bu filmler sinema salonlarında özel binalarda gösterilmektedir.


Sevdiğiniz bir sanat dalı ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sinema sanatı, diyalog, kurgu, sahne düzeni, ışık, ses ve dekor gibi yapılan filme uygun olarak kullanılabilir. Bu işlemlerin tamamı sinema endüstrisini oluşturur. Sinema da ilk film 1895 yılında yapılmıştır. İlk sesli film New-york’ta 6 ekim 1927’de yapıldı. Sessiz sinema döneminde birçok başyapıta imza atıldı.

Sessiz sinemanın en ünlü yıldızı Charlia Chaplin’dir. 1902’de çekilen aya yolculuk adlı film tarihin ilk senaryolu bilim kurgu filmidir.2013 yılından itibaren filmler yavaş yavaş Hollywood film yapımının merkezi haline geldi. İlk Türk sineması 1929 yılında “Kadının Harbe gidişi” isimli film yapılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.