Ders Notları

İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız.

4. Sınıf Türkçe İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İlgi duyduğum spor dalı futboldur. Futbol, çağımızın en popüler spor dallarından birincisidir. Bulunduğumuz bölgede spor, Avrupa liglerindeki büyük ve ünlü sporcuların oynadığı tüm dünyayı ekran başına kilitleyen milyonlarca taraftarı olan, bir etkinliktir. Günümüzde bir pop yıldızından daha ünlü futbol yıldızları bulunmaktadır.


İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Futbol köken olarak İngilizcede ayak topu anlamına gelen bir kelimedir. İlk olarak kimin oynadığı bilinmemektedir. Orta çağ döneminde İngilizlerin ve fransızların futbola benzer oyunlar oynadıkları bilinmektedir. Ayrıca Çin’dede ayakla oynanan bir top oyunu olduğu araştırmacılarla ortaya konmuştur. 18.yy içerisinde futbolun gelişmesiyle bu spor dalına bazı kurallar getirilmiştir. 19.yy ‘da özellikle İngiltere’den yaygınlaşmış ve tüm dünyaya buradan yayılmıştır. Bu yüzde İngilizler futbola ata sporları olarak sahip çıkmaktadırlar. Futbol 11 kişilik 2 takım arasında oynanır. Her takımın beşer yedek oyuncusu bulunur. 100-110 m boyunda 65-75 m eninde çim yada toprak  oynanır. Takımların hedefi karşı takımın kalesine topu atarak gol atmaktır.Futbol 45 dakikalık iki devre arasında oynanır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yeteneklerimize göre spor dalları seçebilir ve bu anında kendimizi geliştirebiliriz birçok arkadaşımızdan farklı olarak farklı Spor dallarında beğenip bu alanda yeteneklerimizin farkına varabiliriz okullarımızda açılan spor kursları beden eğitiminde yaptığımız spor etkinlikleri ve okul dışında yaptığımız spor aktiviteleri sayesinde spor alanında becerilerimizi güçlendirebiliriz özellikle basketbol tenis futbol gibi oyunlar ülkemize çokça oynanan ve sevilen oyunlar arasındadır ayrıca jimnastik koşu gibi güreş gibi birçok spor dalında sevilen ve oyna oyunlar arasındadır önemli olan sevdiğimiz ve yetenekli olduğunuz alanda kendimizi geliştirmemiz ve bu spor dalını benimsememiz dir çünkü derslerin dışında bir spor dalı ile ilgilenmek ve burada becerilerimizi farkına varmak bize hem mutlu eder hem de sosyal hayata hazırlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.