Ders Notları

Özgürlüğün sınırları var mıdır? Açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Özgürlüğün sınırları var mıdır? Açıklayınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Özgürlüğün sınırları var mıdır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Özgürlük herhangi bir kısıtlama zorlama olmaksızın düşünme yada davranma herhangi bir koşula bağlı olmama  her türlü başka bir bireyden bağımsız insanın kendi isteğine kendi düşüncesine dayanarak kadar verme hürriyeti demektir.

Özgürlük sınırsız değildir. Birilerinin özgürlüğünün başladığı yerde birilerinin özgürlüğü biter. Özgür olmak demek başkalarının haklarını da gasp etmek demek değildir.


Özgürlüğün sınırları var mıdır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Özgürlük insandan insana farklı anlayışlar içerebilir. Uçsuz bucaksız olabilir. Özgürce koşmak, özgürce çalışmak, özgürce gezmek, özgürce konuşmak, özgürce haklarını savunmak, özgürce düşüncelerini iletebilmek, özgürce gülebilmek bunların hepsi  insanların özgürlük sayesinde elde edebilecekleri haklarıdır.

Her  insanın hakkı olduğunu düşünecek olursak birilerinin özgürlüğünün başladığı noktada birilerinin özgürlüğü kısıtlanıyor demektir. Bundan da şu sonucu çıkarırız.

Özgürlük sınırları vardır. Özgürüz diye başkalarının haklarını çiğneyemeyiz. Bir toplum içerisinde yaşıyoruz gece geç saatte özgürüm diyerek yan komşumuz rahatsız edecek şekilde yüksek sesli müzik dinleyemez. Sizin bu özgürlüğünüz diğer insanın haklarını yok saymak anlamına gelir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özgürlük her konuda fikirlerimizin yaşamak için gerekli olan tüm olanaklarımızı ın özgür bir ve bağımsız bir şekilde yaşamamıza gerekli olan temel bir haktır özgürlük elbetteki sınırlıdır. Özgür bir insan hak ve özgürlüklerinden dediği gibi faydalanabilir özgür bir insan düşüncelerinde ve fikirlerini açıkça söyleyebilir özgür olmak elbette ki diğer hak ve özgürlüklerimizi eşit bir şekilde kullanmamıza yarar elbetteki Özgür olabilmek için bağımsız ve güvenli bir ülkede yaşadığımız gerekir ülkelerde yaşadığımız sürece elbetteki temel hak ve özgürlükleri ve özgür bir şekilde kullanabiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.