Ders Notları

Hz. Şuayb’ın (a.s.) Medyen toplumuna tebliği hangi hususları içermektedir? Açıklayınız.

8. Sınıf Din Kültürü Hz. Şuayb’ın (a.s.) Medyen toplumuna tebliği hangi hususları içermektedir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Şuayb’ın (a.s.) Medyen toplumuna tebliği hangi hususları içermektedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Kuranı kerimde Hz. Şuayp ile ilgili ortaya koyduğu mücadeleden bahsedilmektedir. Hz. Şuayp Medyen halkını Allah’a c.c. kulluk etmeye davet etmiş, ölçü ve tartıda yaptıkları hilelerden vazgeçmeye ticarette adil olmaya teşvik etmiştir.


Hz. Şuayb’ın (a.s.) Medyen toplumuna tebliği hangi hususları içermektedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz. Şuayp hakkında kuranı kerimde biraz bilgi verilmiştir. Bunun amacı tarihin tekerrürden ibadet olduğunu ilahi kanunlara atıfta bulunmaktır. Dünya üzerinde insanlar aynı şeyleri farklı zaman ve mekanlarda farklı şartlarda ortaya çıkmaktadır.
Kuranı kerimde insanlar ibret alsın diye bu hataları hatırlatmak istenmektedir. Şuayp peygamberde Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberdir. Medyen halkına gönderilmiştir. Şuayp peygamber halkını Allah’a iman etmeye çağırır. Allah’tan başka tapındıkları putlarının tapınmaya değer olmadığını anlatmaya çalışır.
Şuayp peygamber insan olma özellikleri göstermelerini ölçüde ve tartıda hile yapmamaları gerektiği konusunda uyarmıştı. Yaptıkları ticaret esnasında adil olmalarını hile yapmamalarını söylemiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Şuayip hakkında kur’an-ı Kerim’de çeşitli bilgileri rastlayabiliriz bütün peygamberlerin insanları doğru yola araştırılması ve çeşitli mücadeleleri kur’an-ı Kerim’de geçen kıssalar da belirtilmiştir. Hz Şuayip hakkındaki temel bilgilere ve temel birçok aktarımları kur’an-ı Kerim sayesinde ulaşabildiğimiz gibi bazı peygamberler hakkında dak kıssalar ve bilgilere ulaşabiliyoruz elbetteki göndermiş oldukları kabinleri doğru yola ulaştırmak amacıyla ve cehaletten onu korumak amacıyla gönderildiğini bilmekteyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.