Ders Notları

Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata hangi katkılarda bulunmuştur? Açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata hangi katkılarda bulunmuştur? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata hangi katkılarda bulunmuştur? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Türkiye selçuklularının inşa ettikleri eserler o toprakları etkinliklerinin göstergesidir Selçuklular’ın inşa ettikleri medreseler sayesinde Anadolu bilim ve irfan merkezi haline gelmiştir.


Türkiye Selçuklularının inşa ettikleri bu eserler Anadolu’yu yurt edinme sürecinde kültürel hayata hangi katkılarda bulunmuştur? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Anadolu Selçuklu Devleti’nin bilim ve irfan Merkezi olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi moğollardan kaçan İslam düşünürlerinin Anadolu’ya sığınmalardır.

Anadolu’ya gelen bu bilim adamları Anadolu’daki eğitimleri ile Anadolu’dan çıkan İlim ve sanatkarlarla Anadolu’yu bir Merkez haline getirmişlerdir halkta bilgi birikimi oluşmuştur Türkiye selçuklularının inşa ettikleri eserler kültürel gelişim yaşatmıştır Türkiye selçuklularının inşa ettikleri bu eserlerle bilim insanlarına çalışma ortamı sunmuş  Böylece ülke bilimsel alanda gelişmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türklerin Selçuklu dönemi zamanında ve Osmanlı devleti zamanı kurulduğu zaman birçok tarihi eserleri günümüze kadar bunların taşındığını görebiliyoruz çünkü Selçuklu devleti ve toplumun huzur ve mutluluk içinde yaşayan devletler de bu sebeple yapmış oldukları birçok tarihi eser ne toplumunun ferah seviyesini yükseltmeye başarmıştır yaptıkları medreseler okullar camiler ve birçok yapıtlarda kendilerini kanıtlamışlardır .

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.