Ders Notları

Hakların gözetilmesi toplum huzuruna ne gibi katkılar sağlar? Yorumlayınız.

8. Sınıf Din Kültürü Hakların gözetilmesi toplum huzuruna ne gibi katkılar sağlar? Yorumlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hakların gözetilmesi toplum huzuruna ne gibi katkılar sağlar? Yorumlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Hakların gözetilmesi sayesinde toplumda birlik ve beraberlik duygusu artar. Huzurlu ve güvenli bir ortam oluşmuş olur. İnsan toplum içerisinde korkusuz bir şekilde yaşar, toplumda demokratik bir ortam oluşur.


Hakların gözetilmesi toplum huzuruna ne gibi katkılar sağlar? Yorumlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Hak dünya üzerinde canlı olan herhangi bir kişi veya varlığın ahlaki ve kanuni olarak sahip olduğu imkanlardır. İnsanların hakları olduğu gibi hayvanların da hakları bulunur. Doğan bu dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların yaşama hakkı vardır. Anne ve babaların çocuklar üzerinde hakkı vardır.
Fakat bu hakları belli bir yaşa gelipte kendi bireysel ehliyetlerini elde ettikleri zaman biter. Hak kelimesi ayrıca bir şeyin gerçekleşmesi, bir şey ulaşmak, varlığı kesin doğru ve sabit şey anlamına gelir. Batıl kelimesinin zıttı haktır. Terim olarak da hak din İnanç söz ve görüş gibi anlamlara içermektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Elbette ki bir toplumda hakların korunması ve adaletli bir yönetim şekline sahip olması o toplumdaki huzuru yönetim şeklini ve insanlar arasındaki ilişkilerin güvende olmasını sağlayacaktır. Bir toplumda haklarının korunması elbette ki insanların bunun bilincinde ve farkında olarak gerçekleşebileceğini bilmekteyiz. Bunun yanı sıra insanların birbirine karşı adaletli olması da toplumdaki hakların korunmasına yardımcı olacaktır. İnsanlar arasındaki adaletli yaşam elbetteki hakların korunması ile olabileceğini bilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.