Ders Notları

Kültürel ögeleri sosyalleşme açısından değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Kültürel ögeleri sosyalleşme açısından değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kültürel ögeleri sosyalleşme açısından değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kültürel ögeler sosyalleşme açısından değerlendirildiği zaman insanlar kendileriyle benzerlik taşıyan kişilerle bağ kurarlar.

Gerek değil gerek değil gerek gelenek ve görenek ve gerek tarih konusunda bağ kurmuş olduğumuz insanlarla beraber olmak bizlere mutluluk verir. Böylece dayanışma ile sosyalleşme sağlanacaktır.


“Kültürel ögeleri sosyalleşme açısından değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kültürel ögeler din, dil, gelenek ve görenekler bir gül sanat, dünya görüşü ve tarih olarak özetlenebilir.

Bu değerler her millete birdir ve milli bağların temelidir.

Kültürel ögeleri sosyalleşme açısından baktığımız zaman bunlar milli ve ortak değerler olduğu ve herkes tarafından kabul görüp benimsenir. Böylece benzeri ne olan kişi de sevgi ve bir bağ meydana getirir.

İnsanlar aralarında benzerlik olan insanlarla sosyalleşmek ve onlarla beraber olmak isterler. Böylece büyük bir milli birlik ve beraberlik elde edilmiş olur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kültürel değerlerimiz ve kültürel yapmış olduğumuz gelenek ve görenekler sosyalleşmenin bir parçasıdır kültürel değerler denilince aklımıza örneğin düğünlerimizde beraber olmak ve beraber zaman geçirmek dini bayramlarımızı güzel bir şekilde büyüklerimizle ve sevdiklerimizle geçirmek ayrıca �mece usulü ile birbirimize destek vermek ya da misafirperverlik gibi temel kültürel değerlerimizi yansıtan bir değeri yaşatmak gibi birçok değerler ve kültürel miras bizim sosyalleşmeye bir adım daha yakınlaştırdığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.