Ders Notları

Dünyada ve ülkemizde bulunan ortak miras ögeleri hakkında bir araştırma yapınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dünyada ve ülkemizde bulunan ortak miras ögeleri hakkında bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dünyada ve ülkemizde bulunan ortak miras ögeleri hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Dünya üzerinde bulunan kültürel miraslar UNESCO tarafından belirlenip koruma altına alınır. Dünya üzerindeki bu kültürel eserlerin ortak bir miras olarak görülmesi UNESCO 16 Kasım 1972 tarihinde kabul ettiği sözleşme sonucu başlamıştır. Dünya üzerinde 1121 eser bu listede yer almaktadır.


Dünyada ve ülkemizde bulunan ortak miras ögeleri hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Dünya ve üzerinde bulunan ortak miras ögelerinin belirlenmesi ve bu eserlerin korunması görevini uluslararası bir kuruluş olan UNESCO tarafından üstlenilmiştir. UNESCO dünya üzerinde bulunan ve insanlığın ortak eserlerini belirlemiş bu kasamda 1121 eseri listesinin almıştır. Bu listede yer alan eserlerin 869 tanesi kültürel alandaki eserlerken 213 tanesi doğal eserlerden oluşur. Geride kalan 39 eser karma eser olarak listeye girmiştir. Bu eserlerin hem kültürel hem de doğal varlıklardır. Ülkemizden bu listeye girmiş 18 varlık bulunmaktadır. 16 eserimiz kültürel alanda yer alırken 2 eserimiz karma eser kategorisinde bu listede kendine yer bulmuştur.
Kültürel eserlere baktığımız zaman Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Nemrut Dağı, Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, Efes Antik Kenti, Göbeklitepe, ve İstanbul bazı örneklerdir.
Karma eser olarak listeye giren eserlerimiz ise Göreme Milli Parkı ve Kapadokya ile Pamukkale-Hierapolis.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğal miras  denilince aklımıza elbetteki doğal güzelliklerimiz ve tarihi eserlerimiz Birleşik Milletler tarafından koruma altına alınması ve bu gibi etkenlerin yeni nesillere aktarılması için gerekli korumaların yapıldığı eserler aklımıza gelmektedir. Doğal miras UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan doğal ve tarihi eserlerin nedir ülkemizde de bu gibi tarihi eserler ve doğal güzellikler vardır bu gibi eserleri korumak elbette ki bizlerin de vatandaşlık görevidir bunlar ayrıca Birleşmiş Milletler tarafından koruma altına alınmasının en temel sebebi bu eserlerin önlemlerle ve koruma altında olanaklarını sürdürebilmesi ve olanaklarla geleceğe daha güzel bir şekilde bırakılmalıdır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.